Proč ANO hlasovalo pro obrannou smlouvu s USA? Je pro vládu velkým rizikem dělat reformy dva roky před volbami? A čím se zabývá Andrej Babiš, když zrovna nevládne?

➯Kdy a kde se konají prázdninová živá natáčení podcastu? Přijďte se podívat!

 
 

▶Sobota 22. července, Malá Skála

La Fabrika – Amfiteátr La Skala na Malé Skále

▶Sobota 12. srpna, 18.00, Všetice

Festival Krásný ztráty, Echo scéna, 12:00

Hosty veřejného natáčení budou autoři podcastu Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík.

VSTUPENKY

▶Úterý 29. srpna, 18.00, Praha

La Fabrika

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo 

Spotify

YouTube

Dořekne to dneska...? Poslechněte si!

Zkušenost říká, že vždycky v polovině volebního období se láme atmosféra a popularita vlády klesá jako rtuť teploměru na Silvestra 1978. A oboustranná únava vlády z výkonu moci a voličů z toho, že ten výkon musejí sledovat, je vlastně jakousi politickou frustrační konstantou. 

„Všichni čekají, že po volbách přijde něco zásadního, co jim zlepší život a pohled na politiku. A ono v prvních dvou letech přichází většinou spíš období reforem, které lidi znervózňuje,“ říká Jan Dobrovský a dodává:

„Politologické příručky říkají, že vláda má v první půlce volebního období dělat kroky nepopulární, aby v té druhé polovině mohla udělat ty líbivé. Aby taky měla příště nějaký volební zisk...“ 

Podle Jindřicha Šídla to tentokrát moc nevyšlo. „Jistě, o válce na Ukrajině nemohli předem vědět, ale to, jaké bude přijít na úřady, které osm let kontroloval někdo jiný, tušit mohli. A začínat s kroky, které jsou nutně nepopulární až ve druhé polovině volebního období, je trochu riskantní. Takže mě hlavně zajímá, co se během těch dalších dvou let všechno může stát.“

Z tohoto úhlu pohledu je mimořádně zajímavé a důležité sledovat, co se v polovině volebního období děje nejenom ve vládním táboře, jako byly nedávné výhrady Pirátů k ministru spravedlnosti Blažkovi, ale také změny politických nálad v hnutí ANO. Jindřich Šídlo je komentuje vývojem v hlavní opozhiční formaci v situaci jistého ústupu Andreje Babiše z centra pozornosti. 

„Oni se teď dostali do situace, kdy vlastně nevědí, jestli je lepší být stranou, v jejímž čele stojí budoucí kandidát na premiéra Andrej Babiš, což jim ale zásadně snižuje koaliční potenciál. Anebo stranou, která se bude tvářit, že by tím premiérem případně mohl být i někdo jiný. Třeba stínový předseda vlády Karel Havlíček.“

Podle Jindřicha Šídla se v ANO například vedou velké debaty na téma, jak se postavit k obranné smlouvě se Spojenými státy. A mezi podporovatele smlouvy patří třeba právě Karel Havlíček. „Ale z druhé strany je tam obava, že ve chvíli, kdy smlouvu odhlasují, přijde ANO o nemalý počet hlasů ve prospěch Tomia Okamury, případně Jindřicha Rajchla a podobně. V každém případě výsledek toho hlasování bude mimořádně zajímavý a myslím, že o dalším směřování ANO hodně vypoví.“

„A taky to hodně vypoví o naší zemi,“ dodává Jan Dobrovský. „A mimochodem, tohle je velké dilema politických stran, které jsou jenom reálpolitické, a nemají žádnou vnitřní ideu.“

Dá se očekávat větší dezintegrace ve vládním táboře ve druhém poločase volebního období? Mohou po příštích volbách nastat jiné koaliční kombinace, než jsou ty současné? A jak to vypadá v ANO, když Andrej Babiš není u moci a má spoustu času? Dozvíte se v 63. epizodě podcastu Dobrovský & Šídlo, který jsme natočili živě na festivalu Slunovrat v Opavě.