Pěsti ve tmě druhé světové. Příběh boxera a palubního střelce RAF Vildy Jakše
Vilém „Vilda“ Jakš, „český Rocky“ první republiky, boxoval jako první Čechoslovák o titul mistra světa. Během války byl členem 311. československé bombardovací perutě RAF. Po zásahu německého stíhače se v roce 1943 jeho letadlo zřítilo do vln Biskajského zálivu.
Doping řízený státem. „Nemohl jsem ho sundat, jak byl nazobaný,“ říká boxer
Vrcholoví sportovci měli veřejnosti ukazovat popularitu socialistického režimu a pro zahraničí byli měřítkem prestiže. Bez špičkových výsledků to ovšem nešlo. A k těm měly pomáhat i zakázané podpůrné látky, jejichž podávání „si vzal na starosti“ stát.
Československo zaostávalo. Ale Škoda na rallye porážela světové značky
Zářili na závodech mistrovství světa, ale jejich životy často poznamenaly konflikty s režimem. Legendy továrního týmu Škoda AZNP Mladá Boleslav neminuly události československých dějin. A 10. 6. 2024 proběhl v Mladé Boleslavi jedinečný vzpomínkový večer!
Kariéru nadějné sáňkařky zničila popletená udavačka
Před maturitou ji přijal Alexander Dubček. „Zdál se mi strašně hodnej, politik by měl být přísnější,“ přibližuje dojem, který na ni udělala tvář pražského jara. Vrátila se z olympijských her, kde závodila na saních. Po jiné olympiádě se místo pocty dočkala trestu.
Fotbalistka, která chtěla být svobodná a žít posvém
Jenom chtěla být volná a mít možnosti, které mají lidé za železnou oponou. To byly důvody emigrace Heleny Jindáčkové do Itálie. Mladá sportovkyně pražské Slavie zůstala na Západě při posledním klubovém zájezdu. Psal se leden 1969. Nedlouho potom opět spadla klec…
Hokejisté měli letět na šampionát. Místo toho je odvlekli do mučírny v Domečku
Hokejista Augustin Bubník byl s dalšími členy československé reprezentace pod vykonstruovanou záminkou odsouzen k těžkému žaláři. Jeho syn Gustav Bubník nyní připomene jejich příběh účastí na Běhu pro Paměť národa.
Století Dany a Emila Zátopkových
Když se seznámili, měli pocit, že je svedla dohromady osudová náhoda. Oba se totiž narodili ve stejný den – 19. září 1922. Dnes si tedy připomínáme sté výročí narození Dany i Emila Zátopkových. Dana Zátopková svěřila své vzpomínky Paměti národa.
Od sítě doběhla ke svobodě. V Běhu pro Paměť národa tam o víkendu dorazíte i vy!
Volejbalistka Irena Králová prožívala krásných 19 let a sportovní úspěchy. Přesto se v roce 1988 rozhodla pro emigraci… Otevřete trauma jedné zdánlivě spořádané rodiny, ale i šťastnou pohádku, ve které je místo střevíčku na nožce těžký kufr na nártu.
Dejte Rusákům na frak! A budu se modlit, abyste nespadla z tý kladrýny
Ikona olympiády v Mexiku roku 1968, ale i blízká spolupracovnice Václava Havla nebo podporovatelka ukrajinských sportovců v době anexe Krymu. Věra Čáslavská by 3. května oslavila 80. narozeniny.
Nenechte se zastrašit, vzkazuje Paměť národa sportovcům
V těchto dnech v Číně startují XXIV. zimní olympijské hry. Radost ze sportovních výkonů však kalí fakt, že se konají v nesvobodné zemi.
Budoucí hrdina olympiády necvičil v sokolské tělocvičně, ale v cihelně
Zdeněk Růžička z Ivančic získal na letní olympiádě v Londýně 1948 dva bronzy, a byl tak nejúspěšnějším československým gymnastou v soutěžích jednotlivců. Připomeňme si jeho strhující sportovní i osobní příběh.
Emigraci do Rakouska Panenka zavrhl. Nehrál tam s nikým kuličky
Antonín Panenka stál u největšího úspěchu československého fotbalu, od kterého 20. června uplyne 45 let. Jeho barvitý životní příběh, se kterým se letos svěřil Paměti národa, je ozdoben zlatou penaltou z vítězného finále mistrovství Evropy v Bělehradu.
Ještě na stupních vítězů jsme tomu nemohly uvěřit. Příběh Jarmily Králíčkové
Jarmila Králíčková se podílela na historickém úspěchu československého pozemního hokeje — stříbru z olympijských her v Moskvě 1980, kde se ženský pozemní hokej objevil vůbec poprvé.
Nejdůležitější bylo porazit Rusáky. Příběh hokejisty Richarda Fardy
Ostře sledované mistrovství světa v hokeji v březnu 1969 bylo pro Richarda Fardu jeho prvním. Jako nováček pomohl 28. března ke druhému vítězství 4:3 nad Sovětským svazem a zažil triumfální uvítání na letišti, ačkoli hokejisté přivezli „jen” bronz.
Na cestě za svobodou musel podrazit kamarády. Příběh cyklisty Josefa Wolfa
Středobodem života Josefa Wolfa v mládí byl sport. Stal se československým reprezentantem v cyklistice, závodil v cizině a čím dál silněji si uvědomoval nesvobodu v Československu. Na vrcholu kariéry se proto rozhodl emigrovat.
Vojna za Husáka byla hrozná pakárna. Kromě aplausu na Strahově
Odporná šikana, ztracené roky života. Taková byla pro Pavla Mahdala vojna za Husáka v letech 1983 až 1985. Jedinou světlou vzpomínkou byl bouřlivý aplaus na Strahově při poslední spartakiádě. Předcházel jí ale nácvik, při kterém šlo o život.
Politruci nám kazili výkonnost. Příběh lyžaře Bohumíra Zemana
V roce 1980 stál jako druhý Čech v historii na stupních vítězů v závodě Světového poháru. V roce 1983 byl z reprezentace vyloučen. „Tlačili nás do věcí, jež nás nezajímaly. To nám ubíralo sílu na výkonnosti,“ vzpomínal na nátlak režimu na sportovce.
V Osvětimi ptáci nebyli. Příběh Miloše Guta-Dobrého
Příběh československého ragbisty, který prošel Terezínem i Osvětimí, přežil zdrcující bombardování na konci války i pochod smrti.
Snažím se ze všech sil. Tak mi do toho nekecejte, vzkázal cyklista Wolf a utekl na Západ
Cyklista Josef Wolf z Brna býval kdysi sportovní hvězdou, legendou, miláčkem davů. Úspěšně závodil na dráze i na silnici.
Náš výkon se posuzoval jen podle Závodu míru, vzpomínal cyklista Jan Smolík
24. května 1964 oslavovalo Československo vítězství cyklisty Jana Smolíka v Závodu míru, který byl největším etapovým závodem v sovětském bloku, tzv. Tour de France východu.