Výstava online: Kramatorsk, město na frontové linii – Hlasy ukrajinských žen
Unesli vám manžela? Kde je socha V. I. Lenina? Daří se růžím v době okupace? Fotografie z výjimečného ukrajinského města vyprávějí příběhy o životě v permanentním ohrožení válkou. Dokumetují také proměnu role žen v dnešní Ukrajině.
Hrůzy války mění osobnost, popsal český rodák. Dnes začala sbírka pro veterány
S třetím rokem konfliktu na Ukrajině stále narůstá počet civilistů i vojáků, kteří trpí psychickými problémy. Český psychiatr Leo Eitinger před 60 lety prosadil tuto diagnózu.
Lidé úžasnější, než jsem já, teď na Ukrajině procházejí spoustou bolesti
Svá díla signuje „Zodpovědný za budoucnost vesmíru“. Lvovský umělec Jurij se už v roce 2014 účastnil jako dobrovolník bojů na Donbase, po invazi v únoru 2022 se na frontu vrátil. Bojuje za krásný sen jménem Ukrajina.
SPOLEČNĚ ZA UKRAJINU!
Výzva evropským politikům. Připojte i svůj podpis.
Předtím a poté. Chtěly by nikdy nepoznat válku. Příběhy ukrajinských uprchlic
Cherson, Charkiv, Mariupol, Černihiv... Utrpení, destrukce, okupace, ale i osvobození a naděje. Krutá a nesmyslná Putinova válka začala přesně před dvěma lety, z domovů na Ukrajině vyhnala miliony lidí. Jaké jsou příběhy žen, které v Česku našly útočiště?
Až skončí válka na Ukrajině… Česko se obává přílivu zbraní na černý trh
Černý trh v Česku i jinde v Evropě po skončení války na Ukrajině prakticky s jistotou zaplaví nejen ruční palné zbraně, ale i ty velmi sofistikované, jako jsou protiletadlové a protitankové střely.
Wintonové ukrajinské války. Z napadeného Mariupolu manželé zachránili 36 dětí
REPORTÁŽ. „Museli jsme jednat rychle, šlo o každou hodinu,“ popisuje Oksana Zavadská záchrannou akci, při které na začátku ruské invaze vyvezli z ostřelovaného Mariupolu 36 dětí. Manželé Zavadští se teď o některé starají. na bydlení jim přispěla i česká Charita.
Měsíc nahý v chladné polstrované samotce. Vasyl byl v nejtvrdším ruském zajetí
Pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub dodával ukrajinským vojákům odvahu i v těch nejtěžších situacích. Po jejich boku prožil zajetí, mučení a desítky dnů neslýchaných útrap. 17. listopadu získává Cenu Paměti národa.
Učit čestně. Kritikou Ruska riskuje. „Jako pedagogové ale něco dělat musíme...“
Historik Alexej Makarov otevřeně popisuje Rusko a vysvětluje, proč navzdory osobnímu riziku nechce vlast opustit. Rozhovor se spolupracovníkem organizace Memorial vznikl před nehodou letounu šéfa Wagnerovy skupiny. Ta podle Makarova je hrozbou pro Putinův režim.
Letem sovětským světem aneb Od Lenina k perestrojkové tekuté valutě
Alexandr Muratov na Ukrajině přežil hladomor i nacistické bombardování. Jako voják pochodoval na Rudém náměstí v Moskvě. Z armády zamířil na lékařský institut v Kyjevě, udělal zde kariéru. Za perestrojky platil i samohonkou. U nás teď odkrývá své české kořeny.
Fašisté na Ukrajině. Mýty, legendy a pravda skrytá za symboly
V médiích můžete najít polemiky, či dokonce tvrdá nařčení, že Ukrajinu ovládají neonacistická hnutí. Prapor pluku AZOV pak je „nacistickou svastikou“, na sociálních sítích se „experti“ vyjadřují k Stepanu Banderovi. Jak ve skutečnosti Ukrajinci vnímají své symboly?
Ukrajinci už na sanitky ani nekreslí červené kříže, říká Martin Ocknecht
Rok a čtvrt je Martin Ocknecht koordinátorem ukrajinské sbírky Post Bellum. Pomoc Ukrajině mu přinesla největší profesní dobrodružství, jaké kdy zažil. Jak se Ukrajině víc než rok po začátku ruského útoku daří žít a bojovat? A co všechno Martin na Ukrajině viděl?
Věřili jsme, že díky našim důkazům o nelegálnosti „referenda“ něco změníme
Před devíti lety Rusové po takzvaném referendu zahájili proces rusizace Krymu. Mariia Sulialina ono hlasování dokumentovala a nyní zaznamenává, co se děje za války na Ukrajině. V budoucnu totiž nesmí být pochyb o páchaných zločinech proti lidskosti.
„Sudety jako přes kopírák.“ Jak pamětníci komentují ruskou válku na Ukrajině?
„Putin je druhý Hitler.“ „Je to stejné jako v roce 1968.“ „Měli jsme se bránit jako Ukrajinci.“ Lidé, kteří svěřují své vzpomínky Paměti národa, se na válku na Ukrajině dívají optikou svých životních příběhů.
Polsko-ukrajinská historie je krvavá a plná křivd i nenávisti
Málokdo si v Česku uvědomuje, že to pozitivní a příkladné, co se v současnosti ve vztazích mezi Poláky a Ukrajinci odehrává, lze označit za malý zázrak. Zvláště s ohledem na to, v jakém stavu byly polsko-ukrajinské vztahy těsně před začátkem ruské agrese.
Jazyk války. Obžaloba ruské války od ukrajinského spisovatele Oleksandra Mycheda
6. až 9. října se v západoukrajinském Lvově konal navzdory válečnému stavu pravidelný festival Lvovské knižní fórum. Mladý spisovatel Oleksandr Myched na něm přednesl mimořádně silnou a sugestivní obžalobu ruské války na Ukrajině.
Rozpínavost a chamtivost… Před půlstoletím v Liberci i dnes na Ukrajině
Příjezd sovětských tanků do centra severočeského Liberce před 54 lety měl dramatický průběh a tragické následky. Letos si ho Liberečtí mohli připomenout i besedou s aktéry a svědky tehdejších událostí.
Půl roku boje s Leviatanem
Ruská válka na Ukrajině začala před bezmála půl rokem. Často nám píšete, zda v pomoci pokračujeme, co všechno jsme pořídili za peníze, které jsme ve sbírce pro Ukrajinu vybrali. A zda svoje poslání pomáhat této statečné zemi bereme stejně vážně jako na začátku.
Vzdej se území, Ukrajinečko malá. Kissingerovo „příměří“ jako za studené války
Zelenskyj zuřil, když slova bývalého ministra zahraničí USA slyšel. Henry Kissinger se před 50 lety podílel na dohodě o rovnováze jaderných zbraní SALT I, vedlo k ní i masivní zbrojení SSSR. Práva menších zemí tehdy byla pod rozlišovacími schopnostmi supervelmocí.
Ukrajina v EU: Jistě! Ale kdy? „Těžká váha“ změní vliv evropských zemí
Významný producent obilí (a důležitý obchodní partner Číny) by mohl živit celou Evropu. S Polskem bude mít téměř tolik obyvatel jako Německo. „Nepopudit Moskvu“ – vyplatila se do války přetrvávající taktika? Otázky klade analýza Jana Adamce.