Petr Pithart: „Podporu Izraele Češi mají ‚v genech‘, to jinde v Evropě není“
Nechci bájit, že vyjednáme mír, ale nějakou roli by Češi sehrát mohli,“ říká Petr Pithart v podcastu Lidé Paměti národa o vyvažující roli, kterou by Češi v současném dění na Blízkém východě mohli zaujmout.
Petr Pithart: „Podporu Izraele Češi mají ‚v genech‘, to jinde v Evropě není“ (Ukázka)
„Nechci bájit, že vyjednáme mír, ale nějakou roli by Češi sehrát mohli,“ říká Petr Pithart v podcastu Lidé Paměti národa o vyvažující roli, kterou by Češi v současném dění na Blízkém východě mohli zaujmout.
Fotoalbum: „Dobrý komunista neexistuje,“ říká pamětník, který nafotil okupaci
Bohumil Obdržálek, řečený Bob, vyrostl v prokomunisticky orientované rodině, sám s režimem ale neustále bojoval, často i pěstmi. V Holešově a Zlíně dokumentoval vpád vojsk Varšavské smlouvy, byl vězněn, podepsal Chartu 77 a věnoval se samizdatu. Nakonec emigroval.
Století příběhů – Zlomový rok 1969
Před pětapadesáti lety československá státní moc brutálně potlačila protesty proti okupaci. V Praze byli zastřeleni tři lidé.
Vrátit se, či zůstat? Příběhy Čechů, kteří byli 21. srpna 1968 v zahraničí
Díky možnosti cestovat trávilo v roce 1968 svou dovolenou rekordní množství Čechoslováků v zahraničí. Když se dozvěděli o invazi, řešili dilema: vrátit se do okupované vlasti, anebo žít svůj další život v neznámém, ale svobodném světě?
Rozhlasačky proti tankům. Tři příběhy odvážných žen
Film Vlny Jiřího Mádla s nečekanou naléhavostí připomněl osudy rozhlasových novinářů čelících před 56 lety sovětské okupaci. Řadu příběhů odvážných redaktorů a redaktorek uchovává i Paměť národa.
Rozhlasačky proti tankům. Tři příběhy odvážných žen (Ukázka)
Film Vlny Jiřího Mádla s nečekanou naléhavostí připomněl osudy rozhlasových novinářů čelících před 56 lety sovětské okupaci. Řadu příběhů odvážných redaktorů a redaktorek uchovává i Paměť národa.
Vrátit se, nebo zůstat? Příběhy Čechů, kteří byli 21. srpna 1968 v zahraničí (Ukázka)
Díky možnosti cestovat trávilo v roce 1968 svou dovolenou rekordní množství Čechoslováků v zahraničí. Když se dozvěděli o invazi, řešili dilema: vrátit se do okupované vlasti, anebo žít svůj další život v neznámém, ale svobodném světě?
Fotoalbum: Dceru Josefa Smrkovského ovlivnily jeho politické vzestupy i pády
Otec Kateřiny Novotné patřil k významným politikům a funkcionářům KSČ. Byl aktérem soudních procesů 50. let, stal se jedním z čelných představitelů pražského jara a během normalizace odmítl existenci jedné strany. Dcera Katrin poté dělala už jen podřadnou práci.
Příběh dezertéra. Alexej Ženatý utekl ze sovětské armády, protože mu lhala
V srpnu 1968 do Československa vtrhly tisíce sovětských vojáků. V následujících dnech a týdnech začala okupace, která nakonec trvala přes dvě dekády. V červnu 1991 republiku opustily, ale několik Sovětů dezertovalo. Jen jeden z nich v Československu zůstal.
Maminka se svíjela na zemi ve strašných křečích
Jak prožívali okupaci v roce 1968 tři kluci z východočeské Jaroměře? Učitel Jan Tomsa, sochař Petr Novák a živnostník Jaroslav Adámek vpád cizích tanků vnímali intenzivně a podíleli se na zoufalých pokusech lidí situaci zvrátit.
Houslista, chartista a kotelník, kterému „zatopili“
Odmítl lhát o „bratrské“ pomoci. Tak začala životní cesta Miroslava Jirounka, hudebně nadaného studenta, později uklízeče, lesního dělníka, odečítače vodoměrů a ještě později dirigenta komorních filharmoniků. „Je nezodpovědný, má děti, a podepíše Chartu,“ říkali.
Vztek, koexistence... Či výhodný obchod? Život s okupanty v dokumentu online
V Mladé Boleslavi po roce 1968 běžně zněla na ulicích ruština. V novém dokumentu uvidíte svědectví o soužití s několika tisíci sovětských vojáků. Paměť národa ho k letošnímu 55. výročí okupace připravila ve spolupráci s Nadačním fondem ŠKODA AUTO.
„Sudety jako přes kopírák.“ Jak pamětníci komentují ruskou válku na Ukrajině?
„Putin je druhý Hitler.“ „Je to stejné jako v roce 1968.“ „Měli jsme se bránit jako Ukrajinci.“ Lidé, kteří svěřují své vzpomínky Paměti národa, se na válku na Ukrajině dívají optikou svých životních příběhů.
„Jak Dubček vyhodnotil Brežněvovy hrozby? Dodnes nevíme,“ říká Zdeněk Doskočil
Ve druhé části rozhovoru s historikem Zdeňkem Doskočilem o Alexandru Dubčekovi se budeme věnovat osudovým rokům 1968 a 1969 a také porevolučnímu epilogu působení bývalého prvního tajemníka strany po roce 1989.
5. leden 1968: Před 55 lety Dubček zvítězil. Šlo o Pyrrhovo vítězství...
„Dubček jako funkcionář nebyl naivní a ovládal umění intrik a taktizování, jinak by se nedostal do čela KSČ,“ říká historik Zdeněk Doskočil. Jaký ale byl jeho život a politická dráha před rokem 1968? A jaké souboje vedl s Gustávem Husákem už v šedesátých letech?
„U nás není kontrarevoluce“ aneb K jedné výměně názorů na půdě OSN
24. srpna před 54 lety skončilo v New Yorku několikadenní zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž se projednávala otázka Československa. Obě strany „střílely“ protichůdnou interpretací dějin Československa a východního bloku.
Krvavý srpen 1968. Václav Toužimský fotil v Liberci invazi „spřátelených armád“
„Pozoroval jsem, jak se náměstím sunou štrůdly ruských tanků. Najednou vidím, že jeden je moc vlevo. Dal jsem foťák k oku, tank naboural do podloubí, já zmáčkl spoušť.“ Ikonická fotografie zachytila nehodu, po níž zahynuly tři z devíti libereckých obětí invaze.
Svoboda slova je svobodou pro všechny. Ne jen pro novináře, říkal Jiří Lederer
„Neuměl si život zjednodušovat – a ani to nechtěl,“ vzpomínal v říjnu 1983 novinář Sláva Volný na svého dlouholetého kolegu a přítele Jiřího Lederera. Publicistu a intelektuála, od jehož narození uplynulo 15. července už sto let.
Děti, smějte se jí! Ve vesmíru žádný Bůh není, kosmonauti to zjistili!
Z vysmívaného děvčátka se špatným kádrovým profilem se vypracovala v uznávanou dětskou neuroložku. Příběh Anny Švehlákové inspiruje i dnes, kdy nám snad nehrozí, že by státní úřady šikanovaly lidi jen proto, že chodí do kostela.