Před lágrem ho nezachránil ani řád za chrabrost. Příběh veterána Karla Brhela
Karel Brhel si za 2. světové války mnohokrát sáhl na dno sil a opakovaně byl ve smrtelném nebezpečí. Mnohem více než za války ale trpěl jako vězeň komunistického režimu.
Rozhlasačky proti tankům. Tři příběhy odvážných žen
Film Vlny Jiřího Mádla s nečekanou naléhavostí připomněl osudy rozhlasových novinářů čelících před 56 lety sovětské okupaci. Řadu příběhů odvážných redaktorů a redaktorek uchovává i Paměť národa.
Rozhlasačky proti tankům. Tři příběhy odvážných žen (Ukázka)
Film Vlny Jiřího Mádla s nečekanou naléhavostí připomněl osudy rozhlasových novinářů čelících před 56 lety sovětské okupaci. Řadu příběhů odvážných redaktorů a redaktorek uchovává i Paměť národa.
Fotoalbum: Život na venkově. Rodinný statek drtila kolektivizace
Rodina Moniky Ruské vlastnila velké hospodářství v Bolaticích na Hlučínsku. Otec Josef Theuer řadu let odmítal nátlak komunistů, nutili ho vstoupit do JZD. Říkali jim proto „bašta kulaků“. Ve fotogalerii pod článkem si prohlédněte snímky ze 30. let a mnoho dalších.
Zkušenosti z války v Jugoslávii mi pomohly stát se lepším člověkem
„Bylo hrozné najít znásilněnou ženu nebo člověka s podříznutým hrdlem. Nejhorší ale bylo zoufalství lidí, kteří ztratili domov a nevěděli, co se stalo s jejich blízkými.," vzpomíná na své angažmá v mírových mísích 90. let Iva Valdmanová.
Želiezovce byly postrachem. Odsouzené ženy dřely na slovenských lánech do úmoru
Těžká práce od rána do večera ve spalujícím slunečním žáru i v dešti. Nedostatek jídla i vody. Špína, zima, turecké záchody a štěnice. Politické vězeňkyně neřekly lágru u slovensko-maďarské hranice jinak než galeje ministerstva vnitra.
Estébáci k nám vlezli v noci oknem. Pak nás všechny sebrali
Naděžda Maňhalová, která strávila v mládí několik let v komunistických vězeních, se dožívá 90 let. Při výsleších ji bili, ve vězení málem zemřela na tyfus a žloutenku. „Jsem svobodná, to je nejdůležitější,“ říká oslavenkyně.
V otcovu sebevraždu jsem nikdy nevěřil, říká syn oběti Gottwaldova teroru
Rostislav Sochorec patří k prvním obětem komunistického režimu. Státní bezpečnost ho zatkla 23. února 1948, dva dny před vyvrcholením komunistického puče. Necelé tři měsíce poté zemřel za podezřelých okolností.
Připomínání Jana Palacha komunisté trestali. Mladíky z Nového Jičína zavřeli
Připomínat Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil a o tři dny později zemřel, bylo nebezpečné. Komunisté se poselství jeho oběti, kterou chtěl vyburcovat společnost k odporu proti nesvobodě, snažili vymazat z paměti národa.
Ježíš mi dal sílu čelit i estébákům. Příběh kněze Adama Ruckého
Krátce před 70. narozeninami zemřel katolický kněz Adam Rucki, který zažil normalizační šikanu duchovních. Státní bezpečnost mu nabízela faru a zastavení trestního stíhání výměnou za spolupráci. Odolal.
Připadal jsem si jako vyvrhel v lágru, vzpomíná chartista, proč se vzepřel režimu
Rodák z Opavy Jaroslav Kukol se řadí k neznámým hrdinům, kteří odmítli přizpůsobivost většiny občanů s komunistickým režimem v okupovaném Československu. Před čtyřiceti lety podepsal Chartu 77.