Paměť národa 17. listopadu ocení činy z 2. světové i ruské invaze
„Jaké hrdinství, to byla normální věc,“ zní od laureátů Cen Paměti národa. Přímý přenos z Národního divadla vysílá na Den boje za svobodu a demokracii od 20 hodin ČT 2, ČRo Plus, slovenská RTVS a ukrajinská Suspilne.
Měsíc nahý v chladné polstrované samotce. Vasyl byl v nejtvrdším ruském zajetí
Pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub dodával ukrajinským vojákům odvahu i v těch nejtěžších situacích. Po jejich boku prožil zajetí, mučení a desítky dnů neslýchaných útrap. 17. listopadu získává Cenu Paměti národa.
„Pronásledovaní u nás měli dveře otevřené,“ říká laureátka Ceny Paměti národa
V době nejtvrdšího stalinismu poskytli rodiče Márie Šidové útočiště knězi, který uprchl z vězení. Ona sama pak tajně doručovala jeho zprávy řeholním sestrám. 17. listopadu převezme Cenu Paměti národa.
Ceny Paměti národa pro laureáty z Česka, Slovenska a Ukrajiny. Nebáli se nebát…
Pět statečných osobností. Silné příběhy z východní části Evropy, která prošla dvěma totalitami dvacátého století. A memento vůči totalitě současné reprezentované putinovským Ruskem. To jsou letošní Ceny Paměti národa. Podívejte se na záznam z předávání.
„Dlouhý Honza“ řval, že lžu. Za jediný dopis zaplatila roky mládí ve vězení
Ceny Paměti národa převezmou v Národním divadle stateční lidé, kteří nám vyprávěli své příběhy. 17. listopadu mezi nimi bude i Marie Susedková. Estébáci jí při výslechu přerazili čelist.
Žít v souladu sám se sebou, zní od laureátů Cen Paměti národa
Na podiu Národního divadla v Praze převezmou 17. listopadu čtyři stateční lidé Cenu Paměti národa, Náleží těm, kteří ve svých životech prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Seznamte se s jejich příběhy.
Příběhy 20. století: Vzdorovala estébákům. Disidentka dostane Cenu Paměti národa
Jarmila Stibicová, výrazná dáma disentu, se neúnavně zastávala pronásledovaných. A ti, kteří pronásledování organizovali, podle ní zůstávají nepotrestáni.
Měl jsem nutkání bojovat proti systému. Příběh pětkrát vězněného Františka Lízny
Kněz František Lízna se do vězení poprvé dostal v osmnácti za roztrhání sovětské vlajky. Později seděl za opuštění republiky, šíření samizdatů a tisk letáků. Zemřel 4. března ve věku 79 let v důsledku nemoci covid-19.
V Terezíně se starala o nemocné, v Osvětimi o děti. Příběh Jarmily Weinbergerové
Prošla čtyřmi koncentračními tábory, domů do Prahy se vrátila jako jediná z rodiny. Ujala se jí rodina kamarádky, vystudovala medicínu a stala se lékařkou. Zemřela včera ve věku 97 let. Jsme rádi, že jsme jí letos předali Cenu Paměti národa.
Kdo v gulagu propadne pesimismu, zahyne. Příběh Levka Dohoviče
Čtrnáctiletý Leonid „Levko“ Dohovič se nechtěl smířit se sovětizací Podkarpatské Rusi a za šíření protisovětských letáků putoval na deset let do gulagu. Trest ho nezlomil, z lágru kopal tunel.
Byli jsme generací velkého loučení, říká Hana Truncová, Seděla devět let
Na začátku léta 1951 zatkla Hanu Johnovou a jejího snoubence Otakara Čeňka Trunce Státní bezpečnost. Místo svatby putovali do vězení za údajnou velezradu a špionáž. Milenci vydávali a roznášeli letáky vyzývající k občanské odvaze a pomáhali lidem přes hranice.
Ivan Král pro Paměť národa
„Tato píseň, kterou jste všichni bezvadně okrášlili, napsali krásný text a dali správnou instrumentaci, mě udělala takovou radost, že si to nemůžete představit,“ napsal Ivan Král k písni, kterou pro nás složil před čtyřmi lety.
U vzniku VONS stála bojovnice proti nespravedlnosti Dana Němcová
Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vznikl 27. dubna 1978 v reakci na vlnu zatýkání signatářů Charty 77. Dana Němcová patřila mezi nejaktivnější bojovnice za práva nespravedlivě stíhaných.
S československým lvíčkem na krku zaklekl minu a přežil. Příběh Viktora Wellemína
Viktor Wellemín bojoval u Tobrúku a v bitvě u Dunkerque přežil explozi nášlapné miny. Dožil se 97 let a jeho životní příběh by vydal na film. V roce 2015 jsme mu předali Cenu Paměti národa.
Dostal jsem kulku do pánve, ale utíkal dál. Anton Tomík o útěku z lágru Nikolaj
Je neděle odpoledne 6. listopadu 1955, sychravý podzimní den. Deseti politickým vězňům se povedl husarský kousek: prokopali se skoro dvacetimetrovým tunelem z jáchymovského lágru Nikolaj.