Fotoalbum: Vedl tajné skautské tábory, nakonec ho odsoudili za divadlo
V době normalizace chtěl Pavel Kvapil předávat křesťanskou víru. Organizoval proto tajné tábory ve skautském duchu a pobyty s duchovním programem. Perzekuce na něj nakonec dopadla z jiného důvodu. Odsoudili ho za účast v divadelním představení na svatbě přátel.
Silné příběhy odvážných žen mají kreslenou podobu
Petr Zavadil, ředitel pobočky Paměti národa Střední Morava, představuje nový komiks Tři královny o životech tří nezlomných žen. Na příbězích pracovali známí autoři Martin Šinkovský a Honza Blažek. Kniha vyšla i díky vám, čtenářům, a je už nyní k dostání v e-shopu.
Fotoalbum: Tatínka zavřeli na 10 let, přesto syn ani otec nezahořkli
Na Kutnohorsku se v padesátých letech formoval silný protikomunistický odboj. Otce Stanislava Maška po odhalení odsoudili na třináct let do uranových dolů. Pár let po jeho propuštění přišla okupace, kterou pamětník nafotil.
Fotoalbum: Doprovodil Jana Zajíce až do Prahy, ale upálení mu nerozmluvil
Seznámili se při boxování na internátě. Jan Nykl vnímal Jana Zajíce jako silnou, charismatickou a vůdčí osobnost. V den jedenadvacátého výročí Vítězného února spolu nasedli na rychlík a cestou na Václavské náměstí se kamarádi viděli naposled.
Jak vychovat chlapce. Inspirativní muži nabízejí odpovědi. Jaké zážitky je formovaly?
9 mužů, 9 rozhovorů. Karel Schwarzenberg, Pavel Pafko nebo Jan Sokol vyprávějí o důležitých chvílích svého života. Text Veroniky Kořínkové doprovázejí fotografie zpovídaných zachycené jejím manželem Pavlem. Výtěžek z prodeje jde na léčbu leukémie.
Fotoalbum: „Dobrý komunista neexistuje,“ říká pamětník, který nafotil okupaci
Bohumil Obdržálek, řečený Bob, vyrostl v prokomunisticky orientované rodině, sám s režimem ale neustále bojoval, často i pěstmi. V Holešově a Zlíně dokumentoval vpád vojsk Varšavské smlouvy, byl vězněn, podepsal Chartu 77 a věnoval se samizdatu. Nakonec emigroval.
Fotoalbum: Válkou zničená Bosna a Hercegovina. Mírová mise vojenského policisty
Jako malý kluk se Petr Rosmanik chtěl stát profesionálním hudebníkem. Nakonec jeho život vypadal diametrálně odlišně. Vystudoval policejní školu, stal se z něj kriminalistický technik a roku 1997 odletěl v rámci mírové mise na rok do Bosny a Hercegoviny.
Fotoalbum: Nafotil okupaci v Hradci Králové a na konci roku 1989 i návštěvu Havla
Josef Krejsa se narodil v roce 1941. Vystudoval filmovou školu a posléze pracoval jako podnikový fotograf. Na svých snímcích z Hradce Králové zachytil důležité dějinné okamžiky, jako byla invaze vojsk Varšavské smlouvy nebo události po sametové revoluci.
Fotoalbum: Dceru Josefa Smrkovského ovlivnily jeho politické vzestupy i pády
Otec Kateřiny Novotné patřil k významným politikům a funkcionářům KSČ. Byl aktérem soudních procesů 50. let, stal se jedním z čelných představitelů pražského jara a během normalizace odmítl existenci jedné strany. Dcera Katrin poté dělala už jen podřadnou práci.
Fakta patří do společnosti a nesmíme se jich vzdát, říká Peter Bárdy
Tři knihy, tři velké osobnosti slovenské politiky: Igor Matovič, Robert Fico a Zuzana Čaputová z pohledu novináře a komentátora Petera Bárdyho. Nabízí literaturu faktu, která vzdělává i varuje. Všechny knihy najdete v e-shopu Paměti národa.
Fotoalbum: Jiří Kašlík zažil okupaci u pohraniční stráže. Velitel ji neunesl
Dne 20. srpna 1968 uléhal Jiří Kašlík v kasárnách ke spánku. Měl za sebou první měsíc přijímače nedaleko hranice. Před půlnocí vojáky základní služby probudil poplach a křik. Pamětník byl rozespalý, nevěděl, co se děje. Někdo křičel: „Obsadili nás Rusové!“
Pomozte nám vydat komiks o veteránech RAF, vzdáte jim hold. A získejte i odměnu!
Paměť národa s nakladatelstvím ARGO připravují komiks s názvem „HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi“. Nad zpracováním příběhů pěti hrdinů má odborný dohled vedoucí dokumentaristiky Paměti národa František Štambera. Komiksu se už nemůže dočkat! A děkuje za podporu!
Fotoalbum: Mrazivé fotky věznice v Plötzensee. Tatínka odbojáře zde zabili
Bohumila Šmolíková viděla tatínka naposledy na Vánoce roku 1940. Bohumil Pytlík byl vojákem, štábním kapitánem a velitelem odbojové skupiny v Plzni. Nacisté ho popravili 20. května 1943 ve věznici v Plötzensee, kde podle své dcery čelil hrůzám…
Fotoalbum: Konec války v Jaroměřicích. Vypjaté okamžiky vyfotil otec pamětnice
Zajatí němečtí vojáci, rabování při odsunu nebo zámek zkonfiskovaný Thurn-Taxisům. Důležité momenty historie pohraničního města nafotil místní podnikatel Eduard Popelák. Jeho dcera snímky pečlivě uchovala a vy si je ve fotoalbu pod textem můžete prohlédnout.
Superhrdinové z Moravy. Nová komiksová kniha o úspěchu našich krajanů ve světě
Český Marco Polo, pokrokový architekt nebo pracovitá členka Sokola. Kniha Moravané ve světě vypráví sedm životních příběhů o tvrdé práci a vybudování nové existence od nuly. Autor a badatel Martin Nekola jí chce inspirovat mladší generaci.
Fotoalbum: Dva roky uprchlíkem v táborech. Do USA s baterkou a konzervami
Josef Vítovec měl s komunisty problémy hned po válce. Za hranice pak utekl na konci března 1948, kdy s kamarády naskočil na vlak jedoucí na západ. Během následujících dvou let pak v uprchlických táborech zažil bolesti i hlad. Podívejte se na fotky z jeho cesty.
Milujeme 20. století! V knihkupectví Paměti národa je už bezpečné...
E-shop Paměti národa už více než rok nabízí čtenářům knížky, které se týkají československé historie 20. století, aktuálně je v nabídce téměř 500 titulů. Manažerka projektu Simona Skrbková mluví o práci knihkupectví a nastiňuje letošní novinky i tipy na Vánoce.
Hrdinek je mezi námi pořád dost. Třetí díl série Nezapomeňme vyzdvihne osudy žen
První kniha ze série Nezapomeňme vznikla k výročí 30 let od sametové revoluce. Ve spolupráci s Albatros Media pokračujeme už třetím dílem. Irena Tatíčková, která publikace sestavuje, mluvila o příbězích dalšího, právě vydaného souboru příběhů.