Z předškolních let si Blanka Lanštiaková pamatuje sirény, pobyt v uzavřených prostorech, hořící domy, barikády a mrtvé. „Nevím, jak jsme tohle všechno mohli přežít,“ líčí Blanka své zážitky. Hrůzný konec války v Praze si prohlédnete ve fotogalerii pod článkem.

Blanka Lanštiaková, rozená Vacková, se narodila 12. března 1939 těsně před okupací a vznikem Protektorátu. Rodiče pocházeli od Pardubic – otec byl úředník, matka krejčová a později osobní garderobiérka herce Oldřicha Nového. Rodina žila v Praze naproti pankrácké věznici se smutně proslulou sekyrárnou, kde zahynlo přes tisíc lidí.

„Moje dětství bylo bolestivé.”

Hloubkaři – tak se říkalo spojeneckým letcům, kteří útočili na vlaky. Pamětnice je s rodiči při cestách do Pardubic několikrát letadla zahlédla, ale cílem jejich útoku se naštěstí nestali. Jinak tomu bylo u továrny Semtín sousedící se statkem jejích prarodičů, kterou v roce 1944 bombardovali hned třikrát. Náhodou tam pokaždé byla na návštěvě. „Přijeli Pražáci, to zase bude nálet,“ říkali místní.

Kráter, který zbyl po dopadu bomby na poli poblíž Semtína, strýc pamětnice s rodinou, Pardubice, 1944
Kráter, který zůstal po dopadu bomby na poli poblíž Semtína, strýc pamětnice s rodinou, Pardubice, 1944

Starší bratr Zbyněk mohl při bombardování dvakrát přijít o život. Jednou rozdělal oheň, když začaly nálety a on se schoval v bunkru. Po návratu k ohýnku našel na stejném místě jen obrovský kráter. Podruhé jim při největším leteckém útoku na Prahu vlétl úlomek bomby přímo do bytu a jen těsně minul tehdy třináctiletého Zbyňka. 

Paměť národa je s vámi díky podpoře dárců.

Přidejte se do ⇒Klubu přátel Paměti národa a pomozte natáčet další příběhy.
Děkujeme, že spolu s námi uchováváte českou historickou zkušenost.

Pražské povstání

Největší hrůzu zažila pamětnice při Pražském povstání, kdy se těžké boje odehrávaly právě na Pankráci. V den 5. května si pamatuje na osvobození pankrácké věznice, odkud uprchly tisíce vězňů. Jeden z nich se dostal do sklepa, kde se Vackovi s dalšími obyvateli domu ukrývali, a svým odvážným činem je zachránil – Němci totiž chtěli popravit všechny muže v domě, odkud se údajně střílelo.

Líbí se vám tento text? Předplaťte si Magazín a dočtěte si ho!