Venku je peklo. V roce 1944 nad Zálužím u Litvínova a Pardubicemi hoří nebe
Hitlera je třeba odříznout od benzínu! Před 80 lety se také naše území stalo cílem spojeneckých náletů na strategické průmyslové podniky Třetí říše. Vojenská kampaň byla úspěšná a také díky ní německé tanky nemohly zabránit Rudé armádě v postupu na Berlín.
Venku je peklo. V roce 1944 nad Zálužím u Litvínova a Pardubicemi hoří nebe (Ukázka)
Hitlera je třeba odříznout od benzínu! Před 80 lety se také naše území stalo cílem spojeneckých náletů na strategické průmyslové podniky Třetí říše. Vojenská kampaň byla úspěšná a také díky ní německé tanky nemohly zabránit Rudé armádě v postupu na Berlín.
Pobaltí se před „speciální operací“ zachránilo. Před devatenácti lety…
29. března 2004 se tři pobaltské země staly plnoprávnými členy NATO. Můžeme jen spekulovat: pokud by se tak nestalo, mohl je v únoru 2022 čekat stejný osud jako Ukrajinu?
Hvězdné války. Reaganova sólo akce, která vyděsila Sověty
Před 40 lety 23. března 1983 vyhlásil americký prezident Ronald Reagan program Strategické obranné iniciativy nazývané také „Hvězdné války“. Jednalo se o pokus o obranu proti balistickým raketám založený i na satelitních a vesmírných technologiích.
Menšinový Maďar nemohl Chartu 77 s čistým svědomím podepsat, říkal Miklós Duray
Byl jedním z nejvýraznějších hlasů maďarské menšiny v normalizačním Československu. Zasazoval se za práva Maďarů, ale i za ta obecně lidská. Opakovaně vězněný disident – a nakonec i signatář Charty 77 – zemřel 30. prosince 2022.
Všechny Gorbačovovy pohřby
Jak vypadaly pohřby sovětských generálních tajemníků? Těch „genseků“, kteří měli tak velký vliv na vývoj střední Evropy. Kvůli kterému tisíce lidí stály ve třicetistupňovém mrazu a kvůli kterému hřbitov obklopila auta s vojáky? A na kterých byl Gorby osobně?
„U nás není kontrarevoluce“ aneb K jedné výměně názorů na půdě OSN
24. srpna před 54 lety skončilo v New Yorku několikadenní zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž se projednávala otázka Československa. Obě strany „střílely“ protichůdnou interpretací dějin Československa a východního bloku.
Viktor Orbán, karpatský Chuck Norris světové neliberální demokracie
Iliberalismus charakterizuje vláda silných vůdců „ve jménu lidu“. Orbán – budoucí kormidelník obratu k národním státům, nebo naopak Orbán – zkáza jednoty EU? Tak, či onak: projev maďarského premiéra z července 2022 z rumunského Băile Tuşnad stojí za analýzu.
„Dýka v srdci Evropy.“ Proč je pro Rusko tak důležitý přístav Kaliningrad?
Kaliningradskou oblast najdete na mapě mezi Litvou a Polskem. Tato ruská exkláva se proměnila v nejnovější ohnisko napětí mezi Moskvou a Západem. Město ležící 1300 km od Moskvy vždy bylo potenciálním odrazovým můstkem pro ruské vojenské operace.
Vzdej se území, Ukrajinečko malá. Kissingerovo „příměří“ jako za studené války
Zelenskyj zuřil, když slova bývalého ministra zahraničí USA slyšel. Henry Kissinger se před 50 lety podílel na dohodě o rovnováze jaderných zbraní SALT I, vedlo k ní i masivní zbrojení SSSR. Práva menších zemí tehdy byla pod rozlišovacími schopnostmi supervelmocí.
Ukrajina v EU: Jistě! Ale kdy? „Těžká váha“ změní vliv evropských zemí
Významný producent obilí (a důležitý obchodní partner Číny) by mohl živit celou Evropu. S Polskem bude mít téměř tolik obyvatel jako Německo. „Nepopudit Moskvu“ – vyplatila se do války přetrvávající taktika? Otázky klade analýza Jana Adamce.
„Toto není naše válka,“ zní z Maďarska. V roce 1956 se Rusům postavili. Proč?
Všimli jste si, jak je to podobné? Odhodlaní „kluci z Pešti“, rok 1956; ukrajinští mladíci narychlo vyzbrojení samopaly, rok 2022… Proč se maďarská vláda chová k Ukrajině rezervovaně? A jak to vidí Orbán? Dozvíte se v analýze Jana Adamce.
OSN a válka na Ukrajině
Vladimir Putin oznámil 23. února 2022 „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině. Ještě v noci se sešla Rada bezpečnosti OSN. Mimořádnému zasedání předsedalo... Rusko. Mají OSN a jeho vůdčí Rada bezpečnosti v současnosti ještě smysl?
Neutralita – slovo, které si každý vykládá po svém
„Vyměnit“ ukončení bojů a stažení ruských okupační vojsk za slib neutrality? Pojem „neutralita“ se skloňuje často... Do jaké míry je to ale pro Ukrajinu reálné řešení? A jakou lekcí neutrality si už prošlo pět evropských zemí, které stojí „mimo“?