Bohumil Obdržálek, řečený Bob, vyrostl v prokomunisticky orientované rodině, sám s režimem ale neustále bojoval, často i pěstmi. V Holešově a Zlíně dokumentoval vpád vojsk Varšavské smlouvy, byl vězněn, podepsal Chartu 77 a věnoval se samizdatu. Nakonec emigroval.
Protiokupační transparenty, které vyráběl a vyvěšoval Bob Obdržálek
Protiokupační transparenty, které vyráběl a vyvěšoval Bob Obdržálek

Rok před Bohumilovou maturitou vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy. Obdržálek v tu chvíli popadl foťák a s přáteli se vydal do sousedního Holešova. „Ty tanky, to bylo nekonečné,“ vzpomíná autor jedinečných snímků. S přáteli pak vyráběli velké plakáty s protiokupačními hesly, které vyvěšoval na zlínské pouliční lampy. 

Potyčka u piva

Jednou z vůbec prvních obětí invaze se stal jistý Jaroslav Novák, rodák z Napajedel, do kterých Bob často jezdíval za kamarády. U piva jednou potkal otce zavražděného Nováka, který si posteskl, že soudruh u vedlejšího stolu se v souladu se sílící prosovětskou agitací nastupující normalizace angažuje v odstranění náhrobního kamene jeho syna, který byl po tragédii pohřben jako oběť–hrdina. 

Když to soudruh zaslechl, otce Nováka fyzicky napadl, což rozpoutalo potyčku: „Skočili jsme na něho snad tři naráz. Vyvlekli jsme ho ven, on řval! Ale lidi byli samozřejmě na naší straně, celá hospoda,“ vypráví Bob, který s partou svých spojenců z místa bezprostředně poté utekl, čímž se vyhnul postihu. „To je dobrá vzpomínka!“ ohlíží se s neskrývaným smíchem.

„Rozprášili nás hned ze začátku.“

Při příležitosti roku od invaze v srpnu 1969 došlo na mnoha místech Československa – včetně tehdejšího Gottwaldova – k protisovětským protestům. Bob stál v první řadě s českou vlajkou. Dav rychle rozehnaly bezpečnostní složky, ale znovu se utvořil před hotelem Moskva (dnes Interhotel Zlín). „Tam jsme si sedli, opět s vlajkou. Policajti tam přijeli v autech, byl tam autobus,“ přibližuje pamětník.

Následně přišla ke slovu vodní děla: „Jak mě to trefilo, tak jsem uletěl možná tři metry. A přitom jsem seděl! To byla taková perda! A pustili na nás psy bez náhubku. Mě nekousl, ale kousnul kluka vedle.“ Aby toho nebylo málo, následoval útok slzným plynem: „Dostal jsem zblízka do obličeje a to je konec. To na pár vteřin ztuhneš, není šance. A už ke mně běželi,“ popisuje Bob policejní násilí srpna 1969. 

Situaci nakonec zachránila náhoda. Ze dveří hotelu vyšel muž, který dvaadvacetiletého Boba odtáhl dovnitř, opláchl mu obličej od chemikálie a ukázal mu zadní východ z hotelu. Shodou okolností šlo dle vzpomínek o Karla Effu, známého československého herce. Celá událost však měla hořkou dohru. Bezprostředně po demonstraci odjel Bob na několik dní na vandr a doma jej opakovaně sháněla Státní bezpečnost.

Rovnou do vazby

Namísto očekávaného výslechu nabraly události po příchodu na služebnu StB zcela jiný spád: „Vešel jsem dovnitř, skočili na mne, dali mi pouta a strčili mě do cely,“ popisuje. Následoval přesun do vazby a obvinění z útoku na veřejného činitele. Dle vyprávění po zlínské demonstraci 1969 skončilo ve vazební věznici 75 lidí. V porovnání s jinými zadrženými ovšem Bob při represích dopadl ještě dobře. 

„Byl tam [ve vazbě] jistý Balajka, Brňák. On šel v montérkách z práce a nějak se tam nachomýtl při demonstraci v Brně. A on byl úplně černý. Nemohl sedět ani ležet. Záda měl úplně zmlácený dočerna! To jsem nikdy neviděl. Doslova dočerna, tak ho zmlátili,“ vzpomíná pamětník. Soudní proces se vlekl a konečný verdikt padl roku 1971 – 8 měsíců ve vězení v Kuřimi. 

Coby bývalý vězeň měl po propuštění problém sehnat stálé zaměstnání, a vystřídal tak vícero dělnických míst – závozník, skladník, kopáč... „Dobrý komunista neexistuje,“ ohlíží se za tehdejšími poměry, kdy kádrově pošpinění „delikventi“ neměli šanci najít stálou, natož platově uspokojivou práci. Podruhé se dostal do křížku se strážci režimu v květnu 1973. 

Ostrá rvačka na procházce

Se svou – tehdy ještě budoucí – manželkou Irenou je večer při venčení psa zastavil příslušník VB a požadoval po nich legitimace. Ty však s sebou neměli. Následovalo absurdní dohadování. Co teď? Kdo pro ně zajde? Skončí všichni na služebně? K tomu se připletli další dva kolemjdoucí muži v civilu – dle vyprávění šlo o neoznačené příslušníky pomocné stráže VB.

Bob Obdržálek, boxování ve Vsetíně
Dospívající Bob Obdržálek, boxování ve Vsetíně

Slovní potyčka gradovala, až – dle Bobových slov – jeden z pomocníků neudržel nervy na uzdě a fyzicky napadl Irenu. Došlo na pěsti se zbylými bezpečáky. Bob se v dospívání aktivně věnoval boxu a proti početní převaze měl navrch. Situaci uklidnily až přivolané bezpečnostní posily a celý incident měl dohru (opět) v soudní síni, kdy šestadvacetiletý Bob (opět) čelil obvinění z útoku na veřejného činitele.

Obdržálka oudsoudili na rok a půl. Jedenáct měsíců si odseděl ve vazbě, zbytek trestu na nechvalně proslulém Pankráci a následně v Říčanech: „Tam to vypadalo jako koncentrák – věž, oplocení, nebyl v tom proud, ale jinak úplně jako koncentrák,“ přibližuje. Ve vězení pracoval v knihařské dílně, později na výkopových pracích. 

Kriminál Boba nenapravil

Zlínský boxer nikdy nešel pro ránu daleko a spory s angažovanými stoupenci režimu nadále řešíval posvém: pěstmi. K jednomu z dalších tvrdých střetů došlo v Lesní čtvrti před budovou, ve které měla právě začínat schůze straníků. Hádka a následná strkanice přerostla v hromadné násilí. Bobovi se po potyčce podařilo utéct a vyvázl bez trestu. 

Během 70. a 80. let se věnoval samizdatu (praxi získal paradoxně na Pankráci, když pracoval ve vězeňské knihařské dílně). Bob Obdržálek podepsal Chartu 77 dle svých slov hned v roce 1977. Souhlas s prohlášením vyjádřil i v samostatném článku publikovaném v bulettinu Infoch v říjnu 1982.

„Jestli tady zůstanete, je konec. Zničí vás a celou vaši rodinu.“

Dvakrát vězněný „recidivista“ a signatář Charty s úzkou vazbou na lidi z prostředí disentu a undergroundu končil u výslechů čím dál častěji. Advokát Němeček celé rodině radil, aby opustili Československo. A tak se Obdržálkovi v listopadu ocitli ve svobodném Rakousku. Ve druhé polovině roku 1986 přesídlili do USA. 

Oba manželé nejprve pracovali ve fabrice na třídění a skladování lahví a v tomto odvětví začali později podnikat. Firma úspěšně fungovala přes 30 let, po roce 2020 ji prodali. Amerika se rodině stala domovem se vším všudy – děti, Alice a Jan (mimochodem pojmenovaní po dětech Charlotty a Tomáše Garrigue Masarykových), získaly vzdělání a dosáhly profesních úspěchů. 

Kromě pracovních povinností se Bob od 90. let věnoval jako trenér boxu. V roce 2005 zakládal Springfield Boxing Club, ve kterém třikrát týdně trénuje box dodnes (2024). V roce 2024, kdy Bob vypráví svůj příběh, uplyne 40 let od jeho emigrace. Svého rozhodnutí nikdy nelitoval. 

„Nikdy. Nikdy, protože jsem si uvědomil, kde bych byl, kdybych zůstal. To by bylo špatné.“
Bohumil Obdržálek v roce 2024
Bohumil Obdržálek v roce 2024