Vladimír Clementis sám pomáhal budovat systém, který ho pak odsoudil k smrti
Po únoru 1948 Komunistická strana Československa začala s budováním totalitního systému. A za přispění sovětských poradců hledala nepřátele i ve vlastních řadách.
Svoboda slova je svobodou pro všechny. Ne jen pro novináře, říkal Jiří Lederer
„Neuměl si život zjednodušovat – a ani to nechtěl,“ vzpomínal v říjnu 1983 novinář Sláva Volný na svého dlouholetého kolegu a přítele Jiřího Lederera. Publicistu a intelektuála, od jehož narození uplynulo 15. července už sto let.
Usilovným pochodem na Humpolec! Jak u nás vznikl skauting a proč žije dodnes?
Historie českého skautského – junáckého hnutí má řadu milníků. Jedním z nich je určitě 13. červenec 1912, den, kdy profesor tělocviku na žižkovské reálce Antonín Benjamin Svojsík vyrazil se skupinou třinácti chlapců na pochod na Vysočinu.
Alois Eliáš: dvojí hra předsedy vlády končí popravou. Odbojářem byl až do konce…
Boží mlýny prý melou jistě… Ale pomalu. Často se lidé, kterých se to týká, spravedlnosti za života nedočkají. Je to i případ protektorátního premiéra Aloise Eliáše, kterého před osmdesáti lety nacisté popravili.
20 let pro Syrového a Berana. Spravedlnost pro bývalé premiéry se hledá dodnes
Významní politici pomnichovské republiky stanuli roku 1947 před Národním soudem jako obžalovaní. Zpolitizovaný proces trval necelé tři měsíce a provázela jej kampaň v komunistickém tisku. Rozsudky byly vyneseny právě před 75 lety.
Před 75 lety popravili Jozefa Tisa. Někteří ho dnes chtějí blahořečit...
„Slováci by měli konečně rehabilitovat Tisa, když Češi už rehabilitovali Háchu,“ napsal nedávno v internetové diskusi jeden slovenský přispěvatel. Kým skutečně byl katolický kněz, prezident prvního samostatného slovenského státu a válečný zločinec Jozef Tiso?