„Reformu nechceme!“ Z oken plzeňské radnice létaly busty Gottwalda a Stalina
Plzeňské náměstí Republiky se před sedmdesáti lety 1. června 1953 stalo dějištěm do té doby největší protikomunistické demonstrace, vůbec první ve východní Evropě. Do ulic vyšli lidé na protest proti měnové reformě, která je přes noc připravila o všechny úspory.
Jáchymovské lágry připomínaly gulagy nacistické tábory, říká archeolog Pavel Vařeka
Pět uranových dolů, čtrnáct pracovních táborů a v nich na padesát tisíc vězňů – to byly jáchymovské uranové doly. Stopy po peklu na zemi v dobách raného socialismu už zahladil čas, na místě dnes stojí chaty a penziony. Proto se sem vypravil tým archeologů.
Po mně nastoupil kapitán Honec známý z Černých baronů, vzpomíná Josef Jančar na vojnu
Na Zelené Hoře, kde ve skutečnosti nikdy nesídlily Pomocné technické prapory, ale jen prapor technický, si část vojenské služby odsloužil i dnes pětadevadesátiletý Josef Jančar.
Vzepřel se kádrovákům a po srpnu 1968 musel utéct
Pavel Bartovský svedl v době pražského jara bitvu s kádrovým oddělením Škodovky o nahlédnutí do svého kádrového posudku. Jeho malá vzpoura vůči komunistickým strukturám měla být po srpnu 1968 potrestána.
Šumava: za dráty byla svoboda, před nimi pustina
Železná Ruda se stala symbolem rozděleného světa. V horském středisku na česko-bavorské hranici končila železniční trať; nádražní budova, kterou prochází státní hranice, byla legendou, o níž se mluvilo, ale dostal se sem jen málokdo.