Paměť národa · Země, kde „to nejde…“
Jak vypadá ideální město pro život? A můžeme za takové město považovat Prahu, známou také jako „město chudých milionářů“? Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), nás zavádí do světa městského plánování a diskuse o tom, co vlastně město oním ideálním místem k životu dělá.
Je zjevné, že Česko a Praha ve svém vývoji stagnují. A je vůbec se čemu divit? V České republice je něco málo přes 6000 obcí. Praha čítá 57 městských částí a ostatní velká města na tom jsou podobně.Jak říká ředitel IPR:
Po vedení měst, krajů a obcí vyžadujeme přirozenou dohodu, ale té se bohužel nedočkáme. Podle Ondřeje Boháče se utápíme ve formalitách. Česká republika se pak stává místem, kde se rozhoduje pomalu a neefektivně. V očích voličů za to jsou pochopitelně zodpovědni komunální politici – jenže i ti jsou často bezmocní a bez pravomocí.
Co taková situace znamená třeba pro roli pražského primátora? A byl Pavel Bém opravdu tím nejlepším, nebo se jen ve správný čas objevil na správném místě? A jak jsme na tom při porovnání s ostatními evropskými zeměmi? Nejen tyto otázky a odpovědi na ně nás provázejí 91. epizodou podcastu Dobrovský & Šídlo.
Vznik dalších dílů podcastu můžete podpořit buď finančním darem na stránkách Magazínu Paměti národa, kam do zprávy pro příjemce napište PODCAST, nebo si můžete koupit naši knihu, triko nebo blok Můžu to doříct…? v e-shopu Paměti národa.