My jsme česky neuměli. A matka nám řekla, že když promluvíme německy, tak nás zabijí
Postoloprty a Ústí nad Labem – v obou místech došlo krátce po osvobození v roce 1945 k masakrům německého, převážně civilního obyvatelstva. Za většinu těchto zločinů pachatelé nikdy nebyli potrestáni.
BONUS: „Jako kdyby v květnových dnech do lidí vjel démon,“ vzpomínají pamětníci
Krvavě potlačené povstání v Přerově, tragický příběh pošťáka Šimka na konci války nebo masakr v Javoříčku. Ale také česká odplata a násilí vůči Němcům.
Hlasy paměti: Voláme všechny Čechy! A nejen Praha povstala
Boj o rozhlas, osvobozování Plzně i plíživý nástup další totality – novinářka Lucie Korcová, dokumenatrista Adam Drda a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa mluví o dění ve dnech konce války. A přidávají i vzpomínky svých příbuzných, kteří zažili pád nacismu.
Poslední poprava v Terezíně: 51 obětí gestapa na rozkaz K. H. Franka, 2. květen 1945
V bonusovém díle seriálu Hlasy paměti budeme mluvit o konci války. Byl už na dohled, přesto v Malé pevnosti v Terezíně dál umírali čeští odbojáři. „Nečekali jsme nic zlého, dokud nezazněly výstřely,“ vzpomínají pamětníci.
Přijížděly transporty zubožených. A vzápětí se v ghettu Terezín rozšířil tyfus
Zdálo se, že po dlouhých válečných letech plných utrpení přichází nejšťastnější okamžik, z Terezína zmizeli poslední němečtí dozorci. Boj o život ale začal s novým nepřítelem: skvrnitým tyfem. Po osvobození Terezína mu podlehlo na patnáct set lidí.
BONUS: „Moje politická blbost…“ Generála Sedláčka po válce mučili komunisté
„Nedomyslel jsem to. Ti, co to domysleli, utekli. A já blbec jsem tady zůstal,“ vzpomínal Tomáš Sedláček pro Paměť národa na komunistický převrat v únoru 1948.
Generál Sedláček: „Svoboda není zaručená, vždy může přijít nějaký blbec…“
„…který zfanfrní národ,“ říkával generál Tomáš Sedláček. Bojoval proti nacistům, po válce ho komunisté obvinili z velezrady a špionáže. V roce 1951 byl zatčen a odsouzen na doživotí. Třináct let strávil v uranových dolech a věznicích.
Hlasy paměti: Ploština symbolem krutosti nacistů. Ta nepolevovala ani na konci války
Je 19. dubna 1945 ráno, když do malé pasekářské osady Ploština dorazí komando SS. Vojáci zapálí deset domů a zastřelí nebo upálí 24 lidí. Jde o odplatu za to, že místní pomáhali partyzánům.
Hlasy paměti: Bez žen by se domácí odpor neobešel, přesto zůstávají ve stínu
Ženy pomáhaly parašutistům, vracely se pro raněné, když kolem létaly kulky. Předávaly zprávy, některé se dokonce postavily nepříteli se zbraní v ruce – ženy se za druhé světové války odvážně zapojily do boje. Přesto jejich příběhy dodnes často zůstávají zapomenuté.
Hlasy paměti: Drážďany 1945 – hořely tři dny a tři noci
Spojenecké americké a britské jednotky provedly vzdušný útok na hlavní město Saska. 13. až 15. února 1945 bombardéry ve čtyřech náletech shodily na Drážďany přes 3900 tun pum. Ohnivé peklo přineslo ale i jednu nečekanou záchranu…
Hlasy paměti: Zděšení Britů v Bergen Belsenu, vztek Američanů v Dachau
15. dubna 1945 britská armáda osvobodila koncentrační tábor Bergen Belsen. Panovaly zde katastrofální podmínky – tábor byl přetížen, chybělo jídlo, šířil se tyfus. Britům se naskytl děsivý pohled: asi 60 tisíc lidí v kritickém stavu a 13 tisíc mrtvých…
Hlasy paměti: Osvobození Osvětimi
Rudá armáda 27. ledna 1945 vstoupila do Auschwitz-Birkenau, německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Před vojáky se otevřel tragický pohled. Mezi dřevěnými baráky se potácelo sedm tisíc zesláblých a nemocných lidí.