„Nad ránem se při nehodě potopila loď plná podvratných živlů,“ ohlásil 13. července 1994 kubánský rozhlas. Jenže všechno bylo jinak. Remorkér totiž přikázal tvrdým zásahem potopit sám Fidel Castro. Ve vlnách našlo smrt 41 ze 72 pasažérů.

„Potopení remorkéru ‚13 de Marzo‘ odhalilo tu nejzrůdnější a nejohavnější tvář režimu, kterému lidská bytost byla lhostejná,“ vzpomíná na události před třemi desítkami let José Miguel Martínez Hernández. „I přesto, že v té době jsem již byl součástí opozičního hnutí, byla pro mě tahle událost jako rozbuška. Ten způsob, jakým kubánská vláda zavraždila lidi!“ nechápe José Miguel. 

Potopení remorkéru
 
 
00:00:00
00:00:00

 

„To, co se stalo v roce 1994, potopení remorkéru ‚13. března‘, to odhalilo tu nejzrůdnější a nejohavnější tvář režimu, kterému byla lidská bytost lhostejná. Byl to důkaz o tom, že jim šlo o zničení samotné esence lidství. Totiž nechat jednu loď vrážet do druhé, utopit tak nevinné děti, pozabíjet lidi mimo zraky veřejnosti... Poslyšte, tohle pro mě bylo něco naprosto otřesného. I přesto, že v té době jsem se již účastnil na opozičním hnutí, tahle událost pro mě byla jako rozbuška. Vidět způsob, jakým vláda zavraždila ty lidi… Řekl jsem své ženě: ‚Tito lidé jsou vrazi.‘“ (José Miguel Martínez Hernández)

 

V noci na 13. března 1994 nikdo z posádky stařičkého remorkéru jménem 13 de Marzo nezamhouřil oka. Po dlouhých měsících plánování a dvou odkladech konečně měli za tmy vyplout z Havany směr Florida. Byly tři hodiny ráno a na palubě bylo 72 Kubánců toužících po svobodě.

Jakmile loď vyrazila z přístavu, obklíčily ji dva vládní remorkéry, daleko modernější a silnější, než byla bárka 13 de Marzo, a vytlačili ji na širé moře. Brzy se k nim přidala ještě jedna loď. Tři silné stroje proti jednomu polorozpadlému. Přibližně 11 kilometrů od pobřeží uprostřed Floridské úžiny plné žraloků a silných mořských proudů.

Na palubě remorkéru 13 de Marzo byl mezi oněmi 72 pasažéry i Sergio Perodín. Snažil se z Kuby uprchnout se svými dvěma dětmi – tehdy sedmiletým Sergiem, jedenáctiletým Yaserem a se svou ženou Pilar. Měl totiž za sebou pronásledování kubánskou státní bezpečností: „Nevím, proč se na mě státní bezpečnost zaměřila. Tvrdili, že jsem lidskoprávní aktivista a že je jím také moje sestra. To ale nebyla pravda,“ vypráví Sergio Perodín. „Snažili se mě připravit o práci. Neměl jsem jinou možnost než z Kuby odejít,“ dodává.

Remorkér 13 de Marzo se zdál vhodným plavidlem k překonání 145 kilometrů Floridské úžiny – i přesto, že byl staršího data výroby a na trupu byla poškození, měl poměrně silný motor, a nehrozilo na něm takové nebezpečí utonutí jako na jiných, mnohem více improvizovaných bárkách a podomácku stlučených vorech. Mezi 72 pasažérů lodi se však vetřel špeh.

V 90. letech Kuba zažívala nevídanou ekonomickou krizi způsobenou přerušením finanční podpory původně poskytované již zaniklým Sovětským svazem.

⇒ Kubánci žili po pádu SSSR na dně

Pokus o útěk do svobodného světa na remorkéru 13 de Marzo byl jen jedním z mnoha tisíců podobných pokusů. Nedlouho po brutálním potopení remorkéru na Kubě nastala tzv. vorařská krize, během níž se na podomácku vyrobených plavidlech vydalo na cestu do USA přes 35 000 Kubánců.

⇒ Kubánci na vorech svobody. Navzdory žralokům i udavačům pluli za lepším životem

„Fidel Castro řekl, že remorkér z Kuby prostě nesmí odplout. Že ho je potřeba potopit a všechny na palubě zabít. Nezajímal ho nikdo, ani děti,“

pokračuje ve vyprávění Sergio Perodín. Uprostřed tmavé noci na 13. července 1994 začala vládní plavidla po remorkéru pálit vodními děly. Lidé, kteří byli na palubě, se museli před přívaly vody ukrýt v podpalubí. Jakmile do zádi remorkéru jedna z lodí úmyslně narazila, remorkér se rozlomil a začal se okamžitě potápět. Ti, co byli stále na palubě, se s dětmi zdviženými v náručí u agresorů snažili vzbudit soucit. Marně. Utrpení pasažérů remorkéru 13 de Marzo trvalo pouhou jednu hodinu a dvacet minut.

Zneškodnit všechny. Fidela Castra nezajímaly ani děti, ani nikdo jiný
 
 
00:00:00
00:00:00

 

„Uběhlo několik dní, a potom při jedné příležitosti se vládce ostrova Fidel Castro znovu vyjádřil na účet nás, kteří jsme plánovali útěk. Tehdy řekl... a to už měl o nás více informací, vypadalo to, že Státní bezpečnost už o nás věděla více. Podali zprávu Fidelu Castrovi o tom, že na lodi pocestuje mnoho dětí. A on řekl, že jeho rozkaz zněl tak, že mají být zneškodněni úplně všichni, a že ho nezajímají ani děti, ani nikdo jiný a ta loď nesmí odplout. Takže to byl ten hlavní rozkaz, který měl za důsledek to, že ti vrazi, kteří na nás byli posláni, na nás zaútočili tak násilně a zabili tolik lidí. Bylo tam zavražděno 37 osob.“ (Sergio Perodín)

 

„Přežili jsme jen díky tomu, že jsme byli nahoře na palubě. I tak nás potápějící se loď stáhla s sebou pod hladinu,“ vzpomíná Sergio Perodín. Spolu s dalšími se mu podařilo chytit se ledničky, která vyplavala na povrch. Zuby nehty držel svého sedmiletého syna. Toho druhého, jedenáctiletého, už udržet nedokázal stejně jako svou ženu Pilar… Vládní lodě však stále nedokonaly hrůzné dílo – kolem přeživších začaly zuřivě kroužit, aby kýly lodí vytvořený vodní vír zabil i ty, kteří zázrakem vyvázli. „Byl jsem na pokraji smrti, můj maličký mi pevně visel kolem krku. Tehdy už nás byla méně než polovina z původních 72,“ dodává.

Sergio Perodín při brutálním potopení remorkéru 13 de Marzo ztratil syna a manželku. Zdroj: Paměť národa
Sergio Perodín při brutálním potopení remorkéru 13 de Marzo ztratil syna a manželku. Zdroj: Paměť národa

Po dalších šesti hodinách kubánská vládní plavidla zbylou hrstku polomrtvých lidí vylovila z vody a převezla do nechvalně známé havanské věznice Villa Marista. Sergio tehdy ještě stále doufal, že by jeho žena se starším synem mohli být na jiné vracející se lodi. „Ptal jsem se na svou rodinu a odpověděli mi, že ty, které ve skupině nevidíme, sežrali žraloci,“ vzpomíná.

Z věznice Villa Marista na druhý den propustili ženy, které přežily, muže však tvrdě vyslýchali a snažili se je zlomit ke spolupráci s režimem. Sergio Perodín se ubránil. 

„Celý měsíc jsem neviděl slunce. Výslech stíhal výslech. Pak si nás seřadili a řekli nám, že budeme v domácím vězení čekat na soud. Sami vrazi nás totiž obvinili z vraždy.“

Z domácího vězení se Sergiovi podařilo po týdnu uprchnout a na improvizovaném voru se se svým nejmladším synem pokusil úžinu přeplout znovu. Tentokrát uspěli. V USA se Sergio Perodín připojil k dalším lidem, kteří cestu přežili, a již 19. července 1994, pouhý týden po tragédii, se jim společně podařilo podat zprávu Mezinárodnímu soudu pro lidská práva. Začalo mezinárodní vyšetřování. Mezitím přišla i Kuba s oficiální verzí, a to v proslovu Fidela Castra z 5. srpna 1994.

„Clintonova vláda má komplexní plán ke zničení Kubánské revoluce. Tento fenomén se ukázal především v posledních týdnech při nehodě remorkéru 13 de Marzo. USA prokázaly svou hanebnost, cyničnost a sprostotu. Všichni dobře vědí, že Kubánská revoluce vždy říkala pravdu, a nikdy nelhala…“ Tolik výňatek z Castrova proslovu. Opakovaně označil potopení remorkéru za „nehodu“ a zdůraznil, že plavidlo bylo 72 člennou posádkou zcizeno, a proto bylo zapotřebí zabránit jeho odplutí. A stejně tak tvrdil, že „okamžitě proběhlo tak rozsáhlé šetření, jaké Kuba nikdy neviděla“. Posádku uprchlíků označil za „zločince, lumpy a podvratné živly, kterým by Spojené státy stejně nikdy nedaly víza“. Po čase však Mezinárodní soud pro lidská práva ve svém rozsudku z října 1996, dva roky po tragédii, došel k diametrálně odlišným závěrům:

„Kubánský stát je zodpovědný za porušení lidského práva na život, práva nedotknutelnosti osoby, práva svobody pohybu a práva na spravedlivý proces. Tento masakr byl úkladný.“

TŘICET LET, A PŘECE VČERA 

Dnes je to na den přesně třicet let od kubánskou vládou brutálně zosnované tragédie. „Šlo jim o útok na samu podstatu lidství. Nechat jednu loď vrážet do druhé, utopit nevinné děti a pozabíjet lidi tak, aby o tom veřejnost nevěděla…“ nechápe ani po tak dlouhé době opozičník José Miguel Martínez Hernández. Potopení remorkéru 13 de Marzo se stalo důkazem o bezmezné brutalitě kubánského režimu. Těla obětí nebyla z moře nikdy vyzdvižena, nedostalo se jim tak ani důstojného pohřbu, natož spravedlivého soudního procesu za úkladnou vraždu spáchanou kubánskou vládou. Viníci této hromadné vraždy jsou dodnes na svobodě. Na tomto stavu nezměnily nic ani světové komise lidských práv... Přeživší dodnes v srdci nosí smutek. 

„NIKDY SE NA KUBU NEVRÁTÍM. VÁŽNĚ, NIKDY…“

„Mám tam sice zbytek svojí rodiny – své sourozence i maminku. Ale ne. Nikdy by mě to ani nenapadlo. Kuba mi totiž příliš ublížila,“ uzavírá Sergio Perodín. Se synem se jim podařilo vybudovat si v USA šťastný život.

Nikdy nezapomněl na své druhé dítě a manželku, kteří na příkaz Fidela Castra zemřeli ve vlnách.

Paměť kubánského národa

Post Bellum v rámci projektu Paměť kubánského národa natáčí vzpomínky kubánských disidentů a aktivistů, kteří bojují za svobodu a demokracii na Kubě. Realizujeme ho společně s Florida International University od roku 2017 díky podpoře z ⇒Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR. V rámci projektu rovněž pravidelně školíme kubánské dokumentaristy, aby sami mohli natáčet a zpracovávat kubánské příběhy. Od začátku projektu jsme na ⇒Paměti národa zveřejnili přes 230 kubánských příběhůTy nejzajímavější z nich jsme uveřejnili v elektronické knize #LIBERTAD dostupné ⇒ve španělštině i ⇒angličtině.