NEDOVOLILI JÍ STUDOVAT MEDICÍNU, USPĚLA V OBORU INFORMAČNÍ VĚDA
Marie Königová dosáhla vrcholu v oboru informační věda, i když nikdy nevstoupila do KSČ. Dostala se k němu z nouze, protože v 50. letech nemohla studovat medicínu. Nakonec se stala historicky první profesorkou informační vědy v ČR.
Narodila se v roce 1931 v Praze a první roky svého života strávila v Průhonicích, kde byl její dědeček Vladimír Balcar známým lékařem. S koněm a malým povozem objížděl své pacienty, mezi které patřila i rodina pána Průhonického zámku Arnošta Silva-Tarouca.
„Dědeček vynikal v mnoha věcech…“
„Mimo jiné měl vynikající sluch a znal se s Antonínem Dvořákem, který bydlel v Žitné ulici. V Praze chodil na opery, a když se vrátil, sedl k pianu a zahrál všechny melodie,“ vzpomínala na dědečka, který byl mezi místními velmi oblíben nejen proto, že se zasadil o zavedení pravidelné autobusové linky z Prahy do Průhonic.
S rodiči bydlela v Kaprově ulici, její tatínek Augustin Šulc byl zdatným obchodníkem, který se svým bratrem Karlem založil firmu na prodej a servis motocyklů. V době první republiky se také zasloužil o zavedení prodeje britských motocyklů BSA, později zastupoval českou značku ČZ.
TATÍNEK AUGUSTIN ŠULC
Vynikal nejen podnikavostí, ale i odvahou, po válce přijel na novém modelu motocyklu BSA z Londýna do Prahy. Tato reklamní jízda byla v tehdejších pražských novinách středem zájmu a přispěla k popularitě firmy i samotného Augustina Šulce.
Radost z podnikání a prosperita však netrvaly dlouho. Po nástupu komunistů k moci byl otec obviněn ze spolupráce s cizí mocností a držen ve vyšetřovací vazbě. Jeho podnik komunisté zestátnili.
„Majetek otce zmizel, byl doslova rozkraden. Otec se obrátil na právníka, aby dostal potvrzení, že byl neprávem zavřený. Bylo mu však řečeno, že žádné doklady k jeho případu neexistují.“ Za celou dobu, co byl ve vazbě, ho rodina nemohla navštívit.
Matfyz místo medicínyPsal se rok 1950, Marie měla po maturitě na reálném gymnáziu v Dušní ulici a bylo nemyslitelné, že by mohla jít po vzoru dědečka studovat medicínu. „Tak jsem šla pracovat do autoklubu, dva roky jsem připravovala řidičáky. V září na matematicko-fyzikální fakultě vypsali doplňkové zkoušky na přijetí.“
Podala si přihlášku a přijali ji, měli totiž tak málo studentů, že jim nevadil její špatný politický profil. Po úspěšném absolvování nastoupila do Výzkumného ústavu matematických strojů k docentu Antonínu Svobodovi, který díky své zkušenosti z USA sestrojil první československý počítač SAPO. Přestože u docenta Svobody působila pouze jeden rok, tato zkušenost ji nasměrovala k pozdější profesi.
Napadlo ji, že by počítač bylo možné využít při práci s jazykem, a proto nastoupila do Ústavu pro jazyk český Akademie věd. „Přijali mne jako jediného člověka, který rozumí matematice, aby mohli pracovat s rozbory textů,“ vysvětluje.
KARIÉRA BEZ STRANICKÉ LEGITIMACE
Po čase začala pracovat v Ústavu technických a ekonomických informací, kde se pět let zabývala vyhledáváním knižních informací. Přitom začala učit na katedře vědeckých informací a knihovnictví na Filozofické fakultě UK matematické metody v jazykovědném oboru, nejdříve externě a po čase na plný úvazek.
„Pracovala jsem tam na té nejnižší úrovni jako asistentka, protože jsem samozřejmě nikdy nebyla v žádné partaji. Nabízeli mi také, abych vstoupila, ale řekla jsem jim, že to opravdu nepotřebuji.“
V roce 1976 získala titul PhDr. a v roce 1980 získala titul CSc. obhajobou práce o možnostech použití matematických metod v informatice.
Rok 1989 Marii Königové přinesl nové možnosti. V roce 1991 získala titul docent v oboru informační věda. Působila na univerzitě v Torontu a svou profesní kariéru završila v roce 1994, kdy jako první žena v ČR získala v oboru informační věda titul profesor.
Kromě toho začala spolupracovat s Českým rozhlasem, kde moderovala pořad A léta běží, který v té době poslouchalo okolo 800 tisíc posluchačů. Přednášela také pro seniory. Své poslání vidí i v udržování vztahů se svou rozvětvenou rodinou, která jí dává do života radost a energii.
Nejdůležitější životní zásadou je pro ni skautská poctivost a statečnost. Hodnoty, kterými se vždy řídila a které ji stále provázejí jejím dlouhým a zajímavým životem.
Článek podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.