Byla neděle 1. března 2020 odpoledne. A Česko, žijící do té doby v naivní představě, že se mu epidemie způsobená „novým“ virem SARS-CoV-2 nějakým zázračným způsobem vyhne, oznámilo svého prvního nakaženého pacienta.
„Náš život s covidem“ můžeme rozdělit do několika etap. Po úvodní paradoxně euforické fázi „spolu to zvládneme“ na jaře 2020, ze které Česko vyšlo jako jedna z nejlepších zemí světa, přišel podzim 2020. A následná zima a nekonečně depresivní jaro 2021. Naše země se propadla mezi ty nejhůře zasažené na světě.
Jan Konvalinka popisuje dobu, kdy v čele vlády stál premiér Andrej Babiš. „Je to mikromanažer a chaot. Na druhou stranu ale musím říct, že jemu stejně jako ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi opravdu šlo o to, aby celá situace dopadla pokud možno co nejlépe, a že pro to dělali, co mohli.“
Jenže se to nakonec nepovedlo. Kdo a co za to může? Mohli jsme se takovému množství mrtvých vyhnout? Nebylo by lepší jít od začátku „švédskou cestou“ liberálnějšího přístupu? Proč mohou mít někdy pravdu „dvě postavy z komiksu“, zatímco slovutní profesoři medicíny se mýlí? A samozřejmě: Jak vlastně covid v čínském Wuhanu vznikl?
Poslechněte si další díl podcastu Dobrovský & Šídlo.
Vznik dalších dílů podcastu můžete podpořit buď finančním darem na stránkách Magazínu Paměti národa, kam do zprávy pro příjemce napište PODCAST, nebo si můžete koupit naši knihu, triko nebo blok Můžu to doříct…? v e-shopu Paměti národa.