Sledování sjezdu ANO svádí k používání klišé. „Nejde o to, že Andrej Babiš neměl protikandidáta. To se stává i jiným stranám,“ konstatuje na úvod Jindřich Šídlo. „Ale pojďme vzít ANO vážně, jak nás k tomu vyzývá: co nám řekli o tom, jak hodlají vládnout, pokud se vrátí k moci?“
Je to důležité tím spíš, že se jednalo o poslední sněm hnutí ANO před letošními volbami a před volbami do Poslanecké sněmovny. „V určitých ohledech je to ozdravná legrace,“ konstatuje Jan Dobrovský. „Například když Karel Havlíček připustí, že je víc kandidátů na předsedu vlády, aby pak předseda Babiš řekl novinářům, že lídrem a premiérem samozřejmě bude on. Ale v jiných ohledech to žádná legrace není. Je to sjezd strany, která má přes třicet procent, a něco to říká o stavu společnosti. Jde o hnutí, které dramaticky mění názory od začátku svého vzniku až do dnešní doby. Dodnes nabízejí knihu ,O čem sním, když náhodou spím‘, kde Babiš například prosazoval digitální volby. Dnes se staví i proti volbě korespondenční.“
„Strana bez zásad a bez obsahu politiky se těší největší podpoře. To je významná věc. Dávají jasně najevo, že obsah není podstatný, podstatná je forma. A tou formou a tím bojem s nepřítelem budou chtít vyhrát volby.“
„To všechno je pro mě v pořádku, takových sjezdů jsem zažil mraky,“ kontruje Jindřich Šídlo. Podstatnější je podle něj jiná věc, a to skutečný obsah slova „odfializovat“. Pokud s ním Andrej Babiš a jeho hnutí operuje, co tím ve skutečnosti myslí?
V tomto ohledu je dobré podívat se na východ, zejména na příklad Maďarska a v posledních týdnech především Slovenska. Podle Jindřicha Šídla tato země pod vedením Roberta Fica zažívá „Blitzkrieg“, který nemá obdoby.
„Ficova parta betonuje všechno – snižují sazby za korupci, a tím ji odepisují jako trestný čin. Mění obsazení prokuratury a policie. Škrtají peníze pro veřejnoprávní televizi a neziskové organizace. To všechno Babiš velmi pečlivě sleduje,“ konstatuje Jindřich Šídlo.
Zárodky tohoto myšlení se už v ANO objevují a ozývají. A je to zřejmě nevyhnutelné, protože protagonisté tria Orbán – Fico – Babiš mají k sobě mentálně velmi blízko.
„Kobercový nálet“, který ANO slibuje, může tyto trendy vygradovat a vyjmenovávání nepřátel – nikoli soupeřů – je zřejmě jen začátek. „Když Karel Havlíček mluví o tom, že tuhle zemi nebudou řídit neziskovky, jako bych slyšel Roberta Fica,“ konstatuje Jan Dobrovský.
Pohled na Slovensko je ovšem poučný i v jiném směru. Zemi čekají volby, kdy se Peteru Pellegrinimu postaví Ivan Korčok. Volby jsou považovány za zlomový okamžik, kdy se země buď kompletně po čtyřech letech vrátí Ficovi, nebo si slovenská opozice zachová aspoň nějaký vliv skrze prezidentský úřad.
Může slovenský scénář čekat i Českou republiku? Jisté varovné signály by tu byly... „Zuzana Čaputová to vzdala a je to její osobní věc, ale obhajující prezidenti mají vždycky výhodu,“ připomíná Jindřich Šídlo, a vrací se tím k nedávnému opakovanému zpochybnění druhého mandátu z úst prezidenta Petra Pavla. K tomu Jan Dobrovský:
„V politice je slovo velkou zbraní. Ale ne u všech. Někdo si může trvale plácat nesmysly, a všechny jeho výroky budou jenom ‚pěna dní‘. A někdo jiný, u něhož jsme si zvykli na zodpovědnost, řekne jednu větu, a je z toho událost. Ale jsem na tvé straně... Takové věci se říkat nemají, i kdyby sis to myslel, protože tím předčasně kolíkuješ budoucí hřiště.“
V závěru vystoupení došlo samozřejmě i na otázky diváků. K čemu je Babišovi s Orbánem potřebná Evropská unie? Jak číst interview Vladimira Putina s Tuckerem Carlsonem? Co si Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský myslí o senátním hlasování o Istanbulské úmluvě? Poslechněte si 84. díl podcastu Dobrovský & Šídlo natočený s publikem v DKO Jihlava 12. února 2024.