Pojem „válečný veterán“ máme spojený především s oběma světovými válkami. Jenomže váleční veteráni nejsou fenoménem minulosti. I dnes máme mnoho důvodů a vlastně i povinnost vážit si těch, kdo jsou ochotni obětovat svůj čas, schopnosti, zdraví a někdy i život naší svobodné existenci v demokratickém státě.
Čeští veteráni nejsou jenom věcí minulosti. Globálních hrozeb přibývá, bezpečnost euroatlantického světa je na velmi tenkém ledě a účast českých vojáků v zahraničních misích je zásadním příspěvkem k naší obranyschopnosti. Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo otevírají se svým hostem, bývalým předsedou vojenského výboru NATO, mnoho témat týkajících se geopolitiky.
Rusko umí platit lidskými životy a místo tanků mu dnes stačí zavřít kohout
Nevyhneme se otázkám, na které se těžko hledají odpovědi. Třeba jak zpětně hodnotit fakt, že po 11. září se do Iráku šlo na základě přinejmenším nepřesných nebo manipulativních informací o Saddámových zbraních hromadného ničení? Nebo že po dvaceti letech spojenci odešli z Afghánistánu a v rámci chaotického a špatně načasovaného odchodu nakonec předali moc rovnou Tálibánu. Stálo to za to?
Ovšem to, co nás aktuálně ohrožuje nejvíc, jsou kybernetické a další hybridní útoky autokratických režimů. „Rusko umí platit lidskými životy a místo tanků mu dnes stačí zavřít kohout“, konstatuje Jan Dobrovský a polemizuje tím s představami, že Rusko potřebuje západní Evropu jako zákazníka.
Jakou cenu tedy platíme za závislost na ruském plynu? A umíme se bránit v okamžiku, kdy by ruská vojska vstoupila na Ukrajinu? Generál Pavel k tomu říká: „Situace je jiná než v době anexe Krymu – ukrajinská armáda je lépe vyzbrojená a mnozí spojenci, i když Ukrajina není členem NATO, jsou připraveni jí významně materiálně i finančně pomáhat.“ A dodává fakta, na která bychom měli často myslet:
„To, čeho jsme svědky, je globálním soupeřením o způsob spravování věcí veřejných. Je to soupeření mezi různou formou autokratické vlády a mezi formou demokracie. To, na čem se Čína s Ruskem velice dobře shodnou, je, že demokracie se přežila, je dekadentní a nemá šanci na další rozvoj. A pokud se nedá uzbrojit a není vůle ji porazit vojensky, že se dá rozložit zevnitř.“
Inspirativní otázky padaly i z publika – jaký je dnes vývoj v Bosně? Jaký přístup zvolit k Lukašenkově transportování migrantů přes hranice EU do Polska? Mají mít účastníci Třetího odboje status veteránů? Kdy nastane čas, aby generál Pavel oficiálně vyhlásil prezidentskou kandidaturu? A už má vybraného kancléře?
Více v aktuálním 15. díle podcastu Dobrovský & Šídlo, který jsme tentokrát natáčeli v předvečer Dne válečných veteránů, 10. listopadu v prostorách pražského Divadla Pod Palmovkou.