Expozice Tichá hrdinství stojí na neuvěřitelných příbězích lidí, kteří se nenechali zlomit, prostřednictvím těchto příběhů návštěvníci nahlédnou do naší historie. Milena pomáhala vězňům v Jáchymově, Tomáš velel československým jednotkám na východní frontě, Jaryna chránila lidi před transporty a Leopold se přidal k domácímu odboji.
Jak bude výstava vypadat?
Výstava vychází ze sbírky Paměť národa, která shromažďuje vzpomínky a příběhy pamětníků (nejen) československého totalitního režimu. Návštěvník si vybere jeden příběh, který chce v rámci prohlídky prožít. Před vstupem do expozice dostane svého průvodce v podobě tabletu a sluchátek a pak už se nechá unášet vyprávěním doplněným o projekce, speciální promítací komory s kouřovými efekty, rozšířenou realitu a interaktivní obrazovky. Díky jejich propojení zažije příběh téměř jako na vlastní kůži.
Alespoň takový byl plán…
Expozice Tichá hrdinství je téměř kompletně zafinancována – v sídle Institutu Paměti národa Brno v Radnické 10 se pracuje na plné obrátky, rekonstruuje se, vyrábějí se objekty pro projekce a interakci a dokončuje se samotný obsah výstavy. Ale inflace posledního roku zrychlila čerpání připraveného rozpočtu a aktuálně nám chybí asi 5 % z potřebné částky. Pomůžete nám to dotáhnout do konce?
Spustili jsme sbírku na platformě Hithit. Vybraná částka nám umožní přinést silný zážitek většímu množství návštěvníků a budeme jim moct odvyprávět z naší historie více – nejen příběhy druhé světové války, ale zavedeme je také do 50. let minulého století.
Hithit sbírka Dejte hlas tichým hrdinům!
Co najdete v Institutu Paměti národa Brno
V brněnském IPN se nejen mladší generace může setkat s příběhy naší minulosti. Hlavní část budovy bude tvořit právě vznikající expozice, která jedinečnou formou přiblíží nejen mladým lidem historii minulého století. V podkroví jsou kanceláře jihomoravské pobočky Paměti národa a dokumentaristické studio, kde se nahrávají příběhy místních pamětníků. Vstupní branou do Institutu je Café Paměti národa, ochutnáte tady „nejsilnější kafe v Brně“. Odkazujeme tak nejen na vynikající kvalitu kávy, ale také na příběhy, ke kterým se v rámci IPN Brno vztahujeme a které s vámi chceme sdílet. V institutu se pořádají promítání lidskoprávních filmů, přednášky, besedy, festivaly nebo autorská čtení a další setkání.
„Svoboda není zadarmo. Nikdo vám nezaručí, že zase nepřijde nějaký blbec.“ Tomáš Sedláček
Proč to děláme?
Zapomínat je snadné. V Paměti národa se proto snažíme připomínat příběhy hrdinů – lidí, kteří nás mohou inspirovat. Je důležité, aby jejich vzpomínky žily dál. Proto stavíme v Institutu Paměti národa Brno expozici o Tichých hrdinstvích lidí, které teď ještě nejspíš neznáte, ale jejich příběh ve vás po návštěvě expozice bude žít dlouho.