Růžena Kamarádová v Domově seniorů ve Chválkovicích. Zdroj: Paměť národa
V olomoucké věznici se bála vražedkyň – čekaly na smrt. Jedna před popravou chodila celou noc ode zdi ke zdi a zpět. Nikdo nespal, všichni se báli, že jim něco udělá, když už nemá co ztratit. V komunistickém kriminálu si Růžena Kamarádová pak odseděla tři roky.
Je září loňského roku 2024. Jdeme s Terkou, kolegyní z Centra pomoci Paměti národa, do Domova pro seniory navštívit jednu paní. Slaví sto let! I přes těžký a dlouhý život se těší pevnému zdraví i mysli. Proplétáme se chodbami až ke dveřím s cedulkou „Růžena Kamarádová“, usměvavá stařenka nás už vyhlíží. Má na sobě květované šaty a dívá se nesmírně laskavýma, prozářenýma očima. Zapínám diktafon – co kdyby…
„To si neumíte představit tu hrůzu. Každý den byla poprava. My jsme měli okna zamčená a vedly do dvora a tam se svítilo. Každý den byla poprava, bylo to hrozné…“
Hned po vřelém přivítání paní Růžena začíná vyprávět. Tahle vzpomínka přitom je ale jenom střípkem mozaiky ze života prožitého v obou totalitách 20. století.
Dvě totality
Růžena Kamarádová se narodila v roce 1924. Vystudovala olomouckou Rodinnou školu a chtěla jít dál na vyšší odbornou. To už zuřila válka a dívka nastoupila místo do školní lavice jako nuceně nasazená do firmy Heikor, která vyráběla prášek proti vším pro vojáky wehrmachtu. Rozežralo jí to prsty.
Po Vítězném únoru 1948 se Růžena zúčastnila XI. všesokolského sletu v Praze. Cvičenci v průvodu dávali prezidentu Gottwaldovi otevřeně najevo, že s novým režimem nesouhlasí. I Růžena to dávala jasně najevo. V září téhož roku se zúčastnila emocemi nabitého pohřbu Edvarda Beneše a brzy na to se jí dostal do ruky dokument: text nezveřejněných Benešových slov při podpisu demise demokratických ministrů.
„Ne všechen lid si přeje zánik demokracie, ale vy, pánové, a vámi vedená strana si přeje, abych svým podpisem zabil demokracii v Československu, a zradil nejen sebe, ale i celému národu nejdražší přísahu: Prezidente Osvoboditeli, věrni zůstaneme.“
Růžena Kamarádová text rozmnožila a chtěla ho s kamarády roznést známým. Státní bezpečnost si pro ni přišla do kanceláře.
František Vrba Redaktor Magazínu Paměti národa a regionální koordinátor pro Olomoucký kraj