Stavebnice z písku. Bělorusové za Lukašenkova režimu ztratili naději
Silné ruské a polské tlaky vždy ovlivňovaly jejich identitu. „Bělorusy se nerodíme, Bělorusy se stáváme,“ říká Vladislav Jandjuk, kterého režim nakonec donutil k emigraci.
„V Litvě máte feminismus, takže to taky schytáš…“
Tak jí běloruská policie vyhrožovala, následovalo nezákonné zadržení a bití. Výpověď Marie Matusevič o násilí běloruských bezpečnostních složek pak litevskou policii šokovala. V Litvě jí přiznali status oběti.
29. října 1937 – Černá noc běloruských dějin
Severně od Minska se nachází les jménem Kurapaty, stěžejní místo běloruské národní paměti. Ve 30. a 40. letech 20. století zde byly v masových hrobech pohřbeny desítky tisíc obětí stalinských represí. Jejich připomínku chce stávající Lukašenkův režim zmařit.
Kam Bůh pošle Sieviarynce, tam kvete naděje
Silné a bohabojné rodiny stávaly za bojem svého národa o sebeurčení, a nejsou minulostí. Přečtěte si příběh Pavla Sieviaryniece, jeho silná a bohabojná rodina je solí Běloruska. Před rokem 9. srpna 2020 propukly masové protesty po sporných prezidentských volbách.
Jsme pobouřeni a protestujeme! Vyzýváme EU: zachraňte nezávislé novináře v Bělorusku
Paměť národa protestuje proti bezpráví páchanému proti novinářům v Bělorusku a občanům, kteří pokojně protestují. Cítíme zoufalství z toho, jak země EU jednají pomalu a nedůrazně. Jsme pobouřeni z posledních událostí...
Kacia vyjde z vězení dřív než za dva roky, doufá manžel běloruské novinářky
Kaciaryna Andrejeva je už půl roku ve vězení za „organizaci a řízení masových nepokojů“. Zatčena byla při živém vysílání vloni v listopadu. Její manžel Ihar Iljaš vyprávěl pro Paměť národa o věznění své ženy i o pronásledování běloruských novinářů.
Dej mi mou vlajku! Příběh „babičky všech Bělorusů“ Niny Bahinské
Čtyřiasedmdesátiletá Nina Bahinskaja téměř každý den vychází se běloruskou vlajkou a účastní se všech demonstrací. Svým odhodláním a vytrvalostí dává příklad Bělorusům: „Mladí se bojí víc než my. Oni se narodili už za Lukašenka, je to zastrašená generace.“
Svobodu pro Bílou Rus! Den svobody 25. března navzdory Lukašenkovi
Den svobody je neoficiálním běloruským svátkem, který připomíná vyhlášení Běloruské lidové republiky v roce 1918. Prezident Alexander Lukašenko tento svátek neuznává, oslavy považuje za demonstrace a každoročně je tvrdě rozhání.
Jizvy na těle i na Bělorusku. Příběh Daroty, která se léčí v Česku
Příběh mladé ženy Daroty z Běloruska patří k těm s lepším koncem. Její otec prokázal statečnost a prozíravost, když milicionářům nedovolil, aby ji z nemocnice zraněnou pořádkovými silami odvezli k výslechu. Léčit se přijela do České republiky.
Běloruský historik o odkazu básnířky Larysy Henijuš odvlečené z Československa
Na 110. výročí narození Larysy Henijuš připadají prezidentské volby v Bělorusku. Dmitrij Drozd upozorňuje na ironickou shodu náhod, že jejich vítězem se opět stane Alexandr Lukašenko opěvující stalinský režim. Právě ten básnířku odvlekl z Československa do gulagu.