Vánoce v zákopech a ve vězení. Vojáci zpívali, vězni vařili pudink
O šťastných Vánocích s rodinou snily statisíce vězňů nacistických a komunistických vyhlazovacích a pracovních táborů i bojovníci na frontách 2. světové války... Jak slavili Vánoce na celách, samotkách? Co vězni zažívali a jak se s těžkými chvílemi vyrovnávali?
Post Bellum přeje krásné Vánoce! Posíláme vám letošní koledu
Neustále si připomínejme, že strávit je v bezpečí domova a v dostatku zdaleka nebylo samozřejmé... Podívejte se na letošní koledu, kterou jsme pro vás v Post Bellum natočili. Několika pamětníkům jsme přinesli Betlémské světlo.
Na frontě zněly české i německé koledy. Ten večer nepadl jediný výstřel
Štědrý večer za druhé světové války měl mnoho podob. V protektorátu lidé strádali nedostatkem potravin, v nuceném nasazení a na frontách navíc i steskem po domově. A strachem, že už nikdy neuvidí své blízké.
Vánoce v komunistických vězeních
Milan Kolář strávil v brněnském vězení na Cejlu Štědrý den roku 1948, Ludmila Hermanová trávila svátky v nápravně pracovním táboře Želiezovce a Ivan Kieslinger v jáchymovském lágru Rovnost, kde si na něm bachaři „trénovali“ mlácení vězňů.
Vánoční příběhy z fronty, vězení a z iglú
O Vánocích chceme být s blízkými a přáteli v hojnosti, bezpečí a teple. Ne každému se to poštěstí. Vojáci na frontách 2. světové války zpívali v zákopech koledy, političtí vězni v pracovních táborech fárali, za normalizace na cele vařili pudink.