Julka Vargu těžká nemoc znetvořila a upoutala na vozík, StB z něj přesto měla strach. Čím více trpělo jeho tělo, tím ostřejší měl mysl a hlubší víru. Jeho byt se za normalizace stal centrem setkávání věřících, kteří často vystupovali proti komunistickému režimu. 

Estébáci se báli Božího trestu

Dana Vargová se synem Juliem v době kdy byl ještě zdráv. Zdroj: archiv Dany Vargové
Dana Vargová se synem Juliem v době, kdy byl ještě zdráv. Zdroj: archiv Dany Vargové

O šumperském rodáku Juliovi Vargovi (1962–1996) se dodnes mluví jako o postrachu státní moci. Zatímco jiné disidenty režim zatýkal a věznil, na drobného muže zkrouceného na vozíčku si netroufl. „Estébáci o tom, že skrze náš byt procházejí ilegální samizdaty, dobře věděli. Ale nezasáhli. Byli snad pověrčiví, báli se Božího trestu,“ říká Julkova maminka Dana Vargová v rozhovoru pro Paměť národa. Ta v 80. letech učila na šumperském gymnáziu, kde jedním z jejích studentů byl i disident Jan Havlíček (* 1965). Jako premianta ho Dana Vargová občas poslala pro něco k sobě domů.

„Vešel jsem dovnitř a na posteli ležel Julek. A jak jsem ho tam viděl zkrouceného, vyhublého, tak jsem si myslel, že omdlím. Strašně jsem se polekal. Pak jsem asi tři dny nemohl spát. Když byl ale pak oblečený a na vozíku, tak to nevypadalo, jako když tam ležel v trenýrkách se zkroucenýma rukama, olysalou hlavou a po těle všude vředy,“ vzpomíná Jan Havlíček na svoje první setkání s Juliem Vargou. 

Setkání u Julia Vargy v Šumperku (Jan Havlíček)

Dveře otevřené pro všechny

Jan po prvotním šoku Julka začal navštěvovat: „To byl filozofický a politický seminář nonstop. Pořád se tam debatovalo o teologii, o politice i přírodních vědách. Jezdili tam zajímaví lidé. Člověk přišel a seděl tam třeba Dominik Duka nebo někdo takový, všichni se bavili.“ Během těchto setkání se Jan Havlíček setkal se svou budoucí ženou Hanou Fukanovou. 

Hana Havlíčková, roz. Fukanová, foto na maturitní tablo, Šumperk, 1989. Zdroj: archiv Hany Havlíčkové
Hana Havlíčková, roz. Fukanová, foto na maturitní tablo, Šumperk, 1989. Zdroj: archiv Hany Havlíčkové

Hana Havlíčková (* 1970, rozená Fukanová) měla již v tu dobu problém s komunistickým režimem. Byla zcela demotivovaná kvůli systému, který na mladé lidi tlačil a vnucoval jim, co si mají myslet a co oblékat. S Julkem Vargou ji seznámila kamarádka Jana, psal se rok 1986. U Vargů si podávali dveře lidé z undergroundu, disentu i podzemní církve. Hana tu poznala přední představitele katolického odporu, jakými byli Josef Zvěřina či Oto Mádr, a začala navštěvovat jejich přednášky. 

Zvláštní pach samizdatu

Julius Varga prý rád „dával lidi dohromady“ – někteří pamětníci o něm mluví jako o „lišce podšité“, která s lidmi, ale v dobrém, manipulovala tak, aby se jejich životy hlouběji proťaly.

Julius měl na lidi obrovský vliv (Dana Vargová)

Přesně tímto způsobem se nakonec stalo, že se Hana do Jana zamilovala. Byl o pět let starší, studoval pražské ČVUT a pohyboval se v undergroundovém prostředí. Hana Havlíčková se díky němu zapojila do práce pro disent. „Množili jsme materiály, měli jsme síť lidí, kteří je rozepisovali na takzvané blány pro cyklostyl, a dělali to třeba i u mých rodičů v jejich nepřítomnosti a těm se to moc nelíbilo. Jednou se tatínek nečekaně vrátil dřív z chaty. Blány totiž specificky smrdí, takže bylo hned poznat, že blány jsou v místnosti a že na ně někdo psal.

Julek Varga kazí mládež (Dana Vargová)
 
 
00:00:00
00:00:00

Estébáci pro mě jezdili do školy

Během Palachova týdne, tedy série demonstrací, která byla v Praze brutálně potlačována, si Státní bezpečnost chtěla zajistit, aby se Hana Havlíčková tohoto dění neúčastnila: „Jezdili pro mne i do školy, oznámili mi, že mám zákaz vstupu na náměstí a ať se neopovažuji to porušit. Na výslechy jsem v tu dobu jezdila už pravidelně.“ Její budoucí muž v těchto dnech prožíval povinnou vojenskou službu.

 

Svatba Jana a Hany Havlíčkových 14. října 1989 v Šumperku. Zdroj: archiv Jana Havlíčka
Svatba Jana a Hany Havlíčkových 14. října 1989 v Šumperku. Zdroj: archiv Jana Havlíčka

Oba mladí se nakonec v říjnu 1989 vzali. Za svědka jim šel právě Julek a svatba se neobešla bez dohledu Státní bezpečnosti, která si vše bezostyšně natáčela. Několik týdnů na to v Československu propukla sametová revoluce a mladí manželé se konečně, po letech šikany, nadechli v novém, svobodném životě. S Juliem Vargou zůstali přáteli až do jeho smrti v roce 1996.

 

Část proslovu Julia Vargy v divadle Šumperk v listopadu 1989

 

Julkův pohřeb, 1996. Zdroj: archiv Jany Vargové
Julkův pohřeb, 1996. Zdroj: archiv Jany Vargové
Děkujeme za podporu Olomouckému kraji! Paměť národa stále hledá nové pamětníky. Kdybyste věděli o někom, kdo zajímavým způsobem prožil dějiny 20. století, kontaktujte nás na mailové adrese nebo telefonu: jitka.andrysova@postbellum.cz, 777 763 388.