Co se po válce stalo s československými nacisty? Někteří asi žijí dodnes v Argentině
Slušní, s pohledem upřeným k zemi, svalující vinu na všechny okolo a neschopni postavit se k vlastnímu provinění čelem. Tak vypadalo chování většiny nacistických pohlavárů, kteří po druhé světové válce stanuli na lavici obžalovaných.
Po roce 1945 jednu propagandu vystřídala druhá
Ve druhém díle debaty Lucie Korcové s Mikulášem Kroupou a Adamem Drdou z konference pořádané Českým rozhlasem Plus s názvem Pravda v pohybu budeme mluvit o tom, jak na nacistickou propagandu plíživě navázala ta komunistická.
Byly vybrány k poněmčení. Tragédii Lidic přežily, ale nesly ji po celý život
Z vyhlazených Lidic přežily jen děti, které nacisté vybrali k poněmčení. Přišly o jazyk, jméno i rodinu. Vyrůstaly v cizím prostředí, daleko od domova. Tato zkušenost je provázela po celý zbytek života.
Narativy propagandy se nemění: je důležité najít si nepřítele
Joseph Goebbels si do deníku zapsal: „Zhlédl jsem film o schůzce Roosevelta a Churchilla v Atlantiku. Je mizerně a amatérsky natočen. Takovému braku říkají Angličané propaganda! Jak jsme v této oblasti lepší než naši nepřátelé!“
Kruté století: Emanuel Vajtauer – od Rudého práva k Hitlerovi
Byl iniciativním podporovatelem obou zrůdných režimů, které Evropu ve 20. století svíraly – komunismu i nacionálního socialismu. Takových lidí samozřejmě byla celá řada, ale Vajtauer na rozdíl od jiných začal u komunismu a skončil u nacismu.
…a nikdo se ho neptal: dítě v uniformě SS. U nás pak „portrétoval“ Gottwalda
Válka končila, porážka nacismu byla nevyhnutelná. SS přesto nabíralo děti, pak je posílali na smrt. Patnáctiletý Helmut Meewes tehdy byl mezi nimi. V českých táborech a na nucených pracích poté strávil tři roky. Proč se mu to stalo? Jak se s osudem vyrovnával?
Stovky lidí tou gilotinou sťali. Je skryta v depozitáři. Je to správně?
Byl to nástroj popravy stovek lidí, mezi nimi Sophie Scholl, členky slavné německé odbojové skupiny Bílá růže. Má být mnichovská gilotina veřejně vystavena? Pravnučka popraveného Karla Hladečka tvrdí, že ano. Bavorský stát to odmítá.
Ukrajinské Lidice. V Českém Malíně Einsatzgruppen zastřelily stovky českých lidí
Psal se 13. červenec 1943. Český Malín, obec na Ukrajině založená českými přistěhovalci, se pomalu probouzel do dalšího letního dne. Tou dobou už ale k vesnici mířily německé jednotky zvláštního určení, tzv. Einsatzgruppen… Před 80 lety hořel Český Malín.
Pravda ve službách lži. Jak nacisté zneužívali pravdivá svědectví ze SSSR?
Jak zacházet s pravdou, jestliže vědomě slouží zlu? I to je odkaz osudu a díla českého publicisty Josefa Kličky, který dlouhá léta strávil v Sovětském svazu a za protektorátu psal pravdivé články o sovětské realitě pro nacistickou propagandu.
Potomci odbojářů píší ing. Babišovi
Skupina potomků a příbuzných odbojářů, obětí holocaustu a vězňů nacistické totality se otevřenou výzvou obrací na poslance a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Ten veřejně označil statisíce občanů České republiky za fašisty a nacisty.
Lidice lehly popelem. A Bernartice trnuly hrůzou, že městečko čeká stejný osud
Gestapáci podezřívali v červnu 1942 obyvatele malého jihočeského městečka, že ukrývají parašutisty. Desítky lidí skončily na popravišti nebo v koncentračních táborech. Zabíjelo se zde i v květnu 1945, městečko během války přišlo o desetinu obyvatel.