Pěsti ve tmě druhé světové. Příběh boxera a palubního střelce RAF Vildy Jakše
Vilém „Vilda“ Jakš, „český Rocky“ první republiky, boxoval jako první Čechoslovák o titul mistra světa. Během války byl členem 311. československé bombardovací perutě RAF. Po zásahu německého stíhače se v roce 1943 jeho letadlo zřítilo do vln Biskajského zálivu.
Pěsti ve tmě druhé světové. Boxer a palubní střelec RAF Vilda Jakš (Ukázka)
Vilém „Vilda“ Jakš, „český Rocky“ první republiky, boxoval jako první Čechoslovák o titul mistra světa. Během války byl členem 311. československé bombardovací perutě RAF. Zapojte se do sbírky ke Dni válečných veteránů.
Druhá světová válka vypukla útokem Německa na polský poloostrov Westerplatte
Před 85 lety Německo zaútočilo na polský poloostrov Westerplatte u Gdaňsku a Velká Británie s Francií reagovaly vyhlášením války Německu. Poláci však zůstali v boji osamoceni, po jejich boku bojovali jen čeští vojáci. Připomínáme si začátek 2. světové války.
Venku je peklo. V roce 1944 nad Zálužím u Litvínova a Pardubicemi hoří nebe
Hitlera je třeba odříznout od benzínu! Před 80 lety se také naše území stalo cílem spojeneckých náletů na strategické průmyslové podniky Třetí říše. Vojenská kampaň byla úspěšná a také díky ní německé tanky nemohly zabránit Rudé armádě v postupu na Berlín.
Venku je peklo. V roce 1944 nad Zálužím u Litvínova a Pardubicemi hoří nebe (Ukázka)
Hitlera je třeba odříznout od benzínu! Před 80 lety se také naše území stalo cílem spojeneckých náletů na strategické průmyslové podniky Třetí říše. Vojenská kampaň byla úspěšná a také díky ní německé tanky nemohly zabránit Rudé armádě v postupu na Berlín.
Pomozte nám vydat komiks o veteránech RAF, vzdáte jim hold. A získejte i odměnu!
Paměť národa s nakladatelstvím ARGO připravují komiks s názvem „HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi“. Nad zpracováním příběhů pěti hrdinů má odborný dohled vedoucí dokumentaristiky Paměti národa František Štambera. Komiksu se už nemůže dočkat! A děkuje za podporu!
Stíhač, na kterého můžeme být hrdí. Pomozte s hledáním dokumentů o „Ámosovi“
Zakladatel prvního československého stíhacího křídla britské RAF mezi piloty patřil k elitě. Vojenskou dráhu našeho nejúspěšnějšího stíhače v bitvě o Francii známe, o jeho životní cestě ale víme málo. Změňme to. V kokpitu stíhacího Spitfiru zahynul v červnu 1942.
Rytíř nebes a veterán RAF. Emil Boček oslavil stovku
Masarykova první republika, mnichovská krize, komunistický převrat, Sametová revoluce… A především druhá světová válka na křídlech Spitfiru. To jsou některé z kapitol 20. století, které za svých fantastických sto let zažil generál Emil Boček.
Britské válečné nevěsty láska uvěznila za železnou oponou
Za války se zakoukaly do československých vojáků, sloužících v Británii. Po válce s nimi odešly do Československa. V komunistickém státě se ale z jejich mužů – hrdinů stali „imperialističtí špioni”.
Počítat s nejhorším a doufat v nejlepší
„Bát se? Na to jsme neměli čas,“ odpovídal Tomáš Lom na otázku, jestli při válečných letech ve službách britské RAF někdy cítil skutečný strach. Příslušník československé 311. bombardovací perutě zemřel ve středu 23. června 2021.
Šestadevadesátiletý válečný veterán povzbuzuje v televizním spotu
„My jsme trávili hodiny v letadle, to se nestaráte, jestli vypadáte hezky v masce nebo ne,“ říká letec RAF Jiří Pavel Kafka ve spotu kampaně Paměti národa za dodržování proticovidových opatření a nošení respirátorů.
Čeští letci patřili v bitvě o Británii poprvé porazili Hitlerovo Německo
Před 80 lety začala bitva o Británii, do které se v její rozhodující fázi zapojili českoslovenští piloti, a v řadách britského Královského letectva (RAF) přispěli k první zásadní prohře nacistického Německa.