Pražské dohady při sestavování magistrátní koalice neberou konce. Zavání to snahou nechat se nakonec „okolnostmi dotlačit“ ke koalici ANO a SPOLU. Vzniká v Praze laboratoř pro nový typ opoziční smlouvy?

Podcast Paměti národa Dobrovský & Šídlo. 

 

Spotify

YouTube

Řečeno s klasikem, rozmohl se nám v české politice takový nešvar. Ne že by byl nový, spíš se periodicky vrací. Mobilizace před volbami. Své protivníky vykreslujeme jako spojence ďábla. Typický narativ jsou na jedné straně plakáty s Babišem a Putinem a na druhé termín „polistopadový kartel“. Načež je po volbách všechno zapomenuto a bývalí soupeři si taky mohou padnou do náruče…

Pochopitelně nemusejí. Ale příklady z pozdních devadesátých let varují. Jak komentuje Jan Dobrovský: „Ideje a argumentace je pak následně vystřídána pragmatismem až cynismem.“ „Neměli bychom tím být tak docela překvapeni, když se to stane", dodává Jindřich Šídlo s poukazem na opoziční smlouvu podepsanou ODS a ČSSD v roce 1998. Jan Dobrovský k tomu ale dodává: 

„Politika tím ztrácí na přitažlivosti a důvěryhodnosti. Když máš opakovaně volit politický subjekt, který tě vtahuje do volební mobilizace, a jsi přesvědčen, že děláš správně, když jim dáš hlas, tak pak jsi přirozeně zklamán. A když se to stane několikrát za sebou, dojdeš k pocitu, že na tvém hlase nezáleží. Protože když to zvulgarizuji – všichni jsou trochu podvodníci a jde jim jen o moc.“

„A to je přesně to, co se rok a půl snažíme v tomto podcastu rozptýlit a vysvětlit, že to tak být nemusí… A oni nám do toho stejně čas od času hodí vidle...“, dodává Jindřich Šídlo. 

Jak to dopadne v Praze tentokrát? Jak dědictví opoziční smlouvy mezi Zemanem a Klausem dodnes ovlivňuje českou politiku? Můžeme ANO počítat k demokratickým stranám, když v něm občas zazní kritický hlas například hejtmana Vondráka? Budou muset vládní strany v delším horizontu tak či onak stejně spolupracovat s ANO, aby takzvaně „zabránily nejhoršímu“, například  spojení populistů z ANO a extremistů z SPD či dalších formací, které se mohou v budoucnu objevit? Příklad spolupráce ODS s ANO (a dokonce s SPD!) tu je – v roce 2020 společně prosadili v parlamentu rozpočtově krajně problematické zrušení superhrubé mzdy. Zní to sice divoce, ale Jindřich Šídlo k tomu podotýká:  

„Když jsi s někým schopen dohodnout se na snížení daní, tak s ním můžeš už rovnou vládnout.“

Na druhé straně – pokud ANO spolupracuje s vládními stranami v mnoha městech Česka, má nám to vadit právě a jen v Praze? Mnoho otázek, možná až spekulací, ale lépe spekulovat, než být pak nepříjemně překvapeni…

Jsme rádi, že čtete naše články!