V květnu 1945 to v projevu řekl prezident Československa Edvard Beneš. Předznamenal tak násilné vysídlení Němců, tedy „odsun“. Jenže lidé nejsou věci, které odsunete, když už je nepotřebujete. Ke spravedlivému individuálnímu vyrovnání tak nedošlo.

Druhá světová válka skončila prohrou Německa, Češi a Slováci tedy slavili svobodu, zatímco jejich němečtí krajané byli najednou ve velmi svízelné situaci. Lidé v Československu totiž byli přesvědčeni, že soužití v jednom státě už není nadále možné. 

Odsun Němců připravila v Londýně už během války československá exilová vláda. „Edvard Beneš počítal nejdřív s tím, že po válce budou vysídleni ti lidé z naší německé menšiny, kteří se provinili,“ popisuje dokumentarista Adam Drda. „Pak se situace z různých důvodů ale vystupňovala. Mimo jiné i kvůli represím na českém obyvatelstvu v Protektorátu po atentátu na Heydricha. A nakonec vznikl plán na kompletní vyhnání Němců.“ 

„Na základě tzv. kolektivní viny byli ti lidé připraveni o všechno. A bez ohledu na to, jestli se něčím provinili, nebo ne.“ 

Erice Brinkmannové bylo 5 let, když viděla odcházet své prarodiče. Vzpomíná, že dědeček to hospodářství miloval a před svým odchodem každou krávu pohladil a rozloučil se s ní. Opuštěná zvířata, za kterými pak nikdo nechodil a nikdo se o ně nestaral, naříkala. Tento zvuk a obraz vylidněné vesnice se navždy zapsaly do paměti především Eričině starší sestře. 

Rabování Revoluční gardy v domě rodiny (Erika Brinkmannová, *1940)

K narovnání vztahů s vyhnanými českými a moravskými Němci podle Adama Drdy po roce 1989 nedošlo. „Česká republika nebyla schopna se s těmi lidmi usmířit a podat jim ruku. A více než 35 let po pádu komunismu už jsou ti, kteří vyhnání prožili, většinou mrtví. Myslím, že se něco promeškalo. A je to strašná škoda.“ 

O smutném osudu pohraničí mluví novinářka Lucie Korcová a dokumentarista Adam Drda v novém díle Hlasů paměti. Celý pořad najdete v audiozáznamu. 

Paměť národa je s vámi díky podpoře dárců.

Přidejte se do ⇒Klubu přátel Paměti národa a pomozte natáčet další příběhy.
Děkujeme, že spolu s námi uchováváte českou historickou zkušenost.