Zdeněk Bašný prožil v psychiatrické léčebně velkou část svého života – jako dítě primáře, ošetřovatel, lékař i ředitel. Podle jeho slov se v každé širší rodině najde někdo s duševní poruchou: „Často se o tom ale nemluví nebo se to nazývá jinak.“

„Lidé říkají, že v prostředí psychiatrické léčebny cítí tíseň, úzkost. A já se tam cítím volně. Je to dáno i mým vztahem k těm lidem, pacientům, protože jsem mezi nimi vyrůstal a beru je jako svou širší rodinu,“ uvažuje Zdeněk Bašný v úvodu rozhovoru s Adamem Drdou pro Paměť národa. „Když mi nějaká paní chronického vzhledu a projevů nabídla ocumlaný bonbon, poděkoval jsem a vzal jsem si ho, zatímco ostatní děti prchaly.“

Zdeněk Bašný (vpravo) se staršími sestrami Bělou a Vilemínou roku 1958. Zdroj: archiv pamětníka. 

Nejútlejší dětství prožil v areálu psychiatrické léčebny v západočeských Dobřanech, kde jeho otec působil jako primář. Byl sem přeložen z psychiatrické kliniky v Plzni poté, co se v červnu 1953 zúčastnil demonstrací na protest proti měnové reformě: 

„Otec to bral docela pozitivně protože do Dobřan byla odsunuta řada předních psychiatrů té doby. Vznikla tam velmi dobrá společnost.“ 

Roku 1959 se rodina se čtyřletým Zdeňkem přestěhovala do Prahy, kde otec dostal místo v Bohnicích, a opět bydleli přímo v areálu léčebny. V té době bylo běžné, že na psychiatrii byli dlouhodobě hospitalizováni i pacienti s menší mírou postížení, kteří se podíleli na chodu nemocnice.  „Byly tam dílny, kde pracovali truhláři a elektrikáři z řad pacientů. Sami pacienti zajišťovali úklid. Vedoucím účtarny byl člověk, který trpěl poruchou s bludy, a byl naprosto výkonný. Přespával na takzvaném chronickém oddělení a každý den chodil do práce. Takoví lidé už dnes v léčebnách nejsou,“ vypráví Zdeněk Bašný.

Do určité doby podle něj bylo také běžné, že některý pacient pracoval jak zahradník na zahradách lékařů v areálu léčebny a stával se takřka členem rodiny. I když rodina Bašných již takového zahradníka již neměla, Zdeněk Bašný jednoho z nich osobně poznal: „Legendární pan Hrstka. Pro neztišitelnou agresi podstoupil lobotomii a zklidnil se natolik, že mohl pracovat na zahrádce.“ 

Zdeněk Bašný roku 1972. Zdroj: archiv pamětníka

Všechny cesty vedly do Bohnic 

V roce 1971 končil Zdeněk Bašný základní školu a měl v úmyslu přihlásit se na sportovní gymnázium Přípotoční ve Vršovicích. Tam se ale nakonec nedostal a díky kontaktům rodičů byl přijat na Střední zdravotnickou školu v Povltavské ulici na obor všeobecná sestra. Původně předpokládal, že tady přečká jen rok, ale na zdravotnické škole se mu zalíbilo tak, že tam zůstal: „Na celé škole jsme byli jen tři kluci. Byl jsem vcelku populární, vyučující mě měli rádi a kuchařky ve školní jídelně také.“

Již během studia na střední zdravotnické škole dostal nabídku, aby o prázdninách pracoval jako ošetřovatel v bohnické léčebně, kde na odděleních pro nejtěžší pacienty nutně potřebovali mužský personál. 

„Najednou jsem začal ty pacienty vnímat z jiného úhlu pohledu. Povídal jsem si s nimi, vyprávěli mi své příběhy. Začal mě zajímat jejich způsob myšlení.“ 

Do té doby měl v úmyslu přihlásit se po maturitě na fakultu tělesné výchovy a sportu, ošetřovatelská zkušenost z Bohnic ho ale přivedla k rozhodnutí studovat medicínu a věnovat se psychiatrii. 

Napoprvé se na medicínu nedostal a rok pracoval jako ošetřovatel v Bohnicích. Během tohoto roku se oženil svou spolužačkou ze střední školy Evou Bejrovou a narodil se jim první syn. „Rodiče mi říkali, abych, když už nejdu studovat, ten rok po maturitě prožil plodně. To se mi tedy povedlo,“ konstatuje s úsměvem Zdeněk Bašný. 

Svatba Zdeňka Bašného roku 1976. Zdroj: archiv pamětníka 

Následující rok se dostal na medicínu, dál si vydělával jako ošetřovatel a k synovi přibyla ještě dcera. Často býval velmi vyčerpaný. „Když mě všechno bolelo, říkal jsem si, že by vlastně nebylo špatné, kdyby mě vyhodili z politických důvodů. Aspoň by to líp vypadalo.“ 

K tomu ale nedošlo, medicínu absolvoval roku 1982 a po vojně se začal věnovat lékařské profesi. Krátce nato dostal nabídku nastoupit na experimentální pracoviště v rámci Výzkumného ústavu psychiatrického jako lékař na jednotce intenzivní psychiatrické péče.

Otevřít léčebnu i způsob myšlení

Listopadové dny roku 1989 prožíval plný emocí a naděje. V bohnické psychiatrické léčebně proběhla změna podle jeho slov poklidně. Kolegové ho vyzvali, aby se ucházel o pozici ředitele, a tak se v roce 1990 přihlásil do výběrového řízení, ve kterém uspěl. Jeho předchůdce mu předal funkci vstřícně a se všemi potřebnými informacemi. 

„Mně v té době bylo pětatřicet let a nic jsem do té doby neřídil,“ popisuje svou výchozí pozici. Popisuje, co vnímal jako svůj nejdůležitější úkol: 

„Otevřít léčebnu nejen doslovně, ale i co do způsobu myšlení, a začít na tuto změnu připravovat veřejnost.“ 

Pád komunistického režimu podle něj umožnil strukturální změnu psychiatrie: postupné odstraňování neprostupné bariéry mezi světem „normálních“ a duševně nemocných. Zatímco v minulosti byli duševně nemocní dlouhodobě hospitalizováni ve velkých léčebnách, trendem budoucnosti byla pokud možno spíše ambulantní léčba a zapojení nemocných do běžného života. „Je ale třeba si říci, že společnosti ten dřívější stav nějakým způsobem vyhovoval. My jako psychiatři jsme stále mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně je nám vytýkáno, že nemocné zavíráme. Na straně druhé lidi nechtějí, abychom je pouštěli, protože se jich bojí.“ 

Proměna psychiatrie se podle jeho slov děla i pod vlivem inspirace ze Západu. „Řekl bych, že s ohledem na to, jak je u nás vnímána hodnota člověka s psychiatrickým handicapem, jsme stále ještě dost na Východě. Nebyli a nejsme na tak vysoké úrovni jako v západní Evropě.“ 

Vztah veřejnosti k duševně nemocným podle jeho slov stále zůstává tak trochu odtažitý: 

„Ono to má svou logiku. Svou roli hraje určitá tajuplnost, nevyzpytatelnost duševních chorob.“

 To se týká i nejbližších rodinných příslušníků nemocných: „Nejhůř to prožívají rodiče, když jejich dítě duševně onemocní a oni mu přestanou rozumět. V nejhorší variantě se třeba dítě tech rodičů pod vlivem nějaké bludné představy začne bát.“ 

Výskyt duševních poruch v rodinách je podle Zdeňka Bašného častější, než se obecně přiznává. „Když si vezmete, jaké je procento duševních poruch v populaci, vidíte, že není možné, aby v širší rodině nikdo netrpěl duševní poruchou. Často se o tom ale nemluví, anebo se to nazývá jinak. Lidé třeba tvrdili, že jejich příbuzný trpěl následky bombardování za války, ve skutečnosti šlo o normální průběh schizofrenie.“ 

Zneužitá psychiatrie? Spíše jednotlivé případy

Zdeněk Bašný jako ředitel v léčebně skončil v padesáti letech, v roce 2005. „Za těch patnáct let jsem měl dost času a prostoru udělat, co jsem chtěl,“ konstatuje. 

O rok později publikoval odbornou studii Československá psychiatrie a lidská práva v letech 1945-1989, v níž se zabýval psychiatrií v kontextu komunistického režimu a jejím případným zneužíváním k politickým účelům. Jeho hlavním závěrem z celého výzkumu je, že psychiatrie nebyla zneužívána systémově, šlo spíše o jednotlivé případy. A zneužití, ke kterým docházelo, se děla v rozporu i s tehdy platnými zákony. 

Zdeněk Bašný při rozhovoru s Pamětí národa, 2023. Zdroj: Post Bellum. 

Jedním z velmi problematických míst bylo takzvané oddělení N5, zvláštní psychiatrické oddělení věznice Pankrác, určené pro lidi ve výkonu trestu, které v areálu bohnické léčebny vzniklo roku 1950. Pracovali tu pouze prověření lékaři, zařízení bylo podřízené ministerstvu vnitra a vládl tu vězeňský režim. Právě zde se podle slov Zdeňka Bašného mohla v padesátých letech odehrávat nejzávažnější porušení lidských práv. Ale vzhledem k tomu, že šlo o vězeňský pavilon, se dochovalo jen velmi málo dokumentace. Teprve po roce 1989 jako ředitel léčebny dosáhl toho, že zařízení v areálu Bohnic zaniklo a bylo přesunuto do Brna. 

Dalším tématem, kterému se ve své práce věnoval, bylo zneužívání skopolaminu, takzvané drogy pravdy, při výsleších Státní bezpečnosti v 50. letech. 

„Měl vyvolávat stavy excitace, takové odbržděnosti, při nichž vyslýchaný vypovídal víc, než by řekl za střízliva. V jednom případě byla tato droga aplikována psychiatrem.“

Zdeněk Bašný se ve své práci zabýval také činností soudních znalců z oboru psychiatrie. Nepodařilo se mu potvrdit, že by soudní znalci na politickou objednávku  dávali psychiatrické diagnózy lidem, kteří vystupovali proti režimu. Ve své praxi se setkával spíše s opačným případem: že soudní znalci se snažili politicky exponovanému člověku „pomáhat“ tím, že v jeho jednání shledávali vliv duševní poruchy. „Myslím si, že to je špatně,“ říká Zdeněk Bašný. „Oni nasazovali svůj život a své existenční podmínky pro to, za co bojovali, za čím si stáli. Když to někdo ohodnotil tak, že jednali pod vlivem duševní poruchy, vlastně tím tu jejich snahu znehodnocoval. Já bych to nikdy neudělal, protože bych tím zpochybnil to, do čeho ten člověk vložil kus svého života.“ 

Jedním z mála případů, v nichž Zdeněk Bašný shledal skutečné zneužití psychiatrie, byl případ Augustina Navrátila, bojovníka proti kolektivizaci a iniciátora katolických petic proti komunistickému režimu. V jeho případě byla vypracována řada znaleckých psychiatrických posudků, z nichž některé u něj shledaly takzvanou paranoiu kverulans, tedy poruchu s bludy: „Pro diagnózu psychotického onemocnění tam nebyly podklady. U poruchy s bludy jde o to, že člověk vychází z nějakého bludného předpokladu, a dál už může reagovat normálně. U něj ale toto nebylo splněno. To, na čem lpěl, byly zcela reálné záležitosti. Ale jeho obhajoba byla mimo rámec tehdejší normy. Byl, řekl bych, ulpívavý na své pravdě a prosazoval ji způsobem, který byl tehdy neobvyklý.“ 

„Tehdejší psychiatři uváděli, že normální člověk si takhle nenabíhá. Ale on měl vnitřní spravedlnost takto danou.“ 

Zdeněk Bašný se však domnívá, že ani v tomto případě psychiatři nepracovali na objednávku. Spíše vycházeli z tehdejší atmosféry ve společnosti, kdy nebylo považováno za „normální“, aby člověk urputně hájil svou pravdu, přestože je za to opakovaně perzekuován. 

Nejvýznamnější zneužití psychiatrie shledal Zdeněk Bašný paradoxně v samém závěru komunistického režimu, v letech 1987-1988. Tehdy bylo vydáno nařízení, že při významných státních návštěvách a jiných událostech politického charakteru mají být duševně nemocní „preventivně“ hospitalizováni, ať už na doporučení svého lékaře nebo když je do léčebny přiveze policie. „Bylo zajímavé, že toto nařízení bylo předáváno pouze ústně a do chorobopisu se nesmělo zaznamenávat, že k hospitalizaci došlo na základě tohoto pokynu,“ poznamenává Zdeněk Bašný.