Ohlížení pánů Dobrovského & Šídla budou doprovázet komentáře sociologa Jana Hartla.
1. Budujeme demokracii: 1990–1996
2. Jak se Klaus se Zemanem pokusili unést Česko: 1998–2002
Druhý díl speciálního předvolebního seriálu podcastu Dobrovský & Šídlo o všech sněmovních volbách od roku 1990 se zakladatelem společnosti STEM Janem Hartlem.
Rok 1998 a už čtvrté polistopadové volby přinesly Česku dvě zásadní novinky.
Za prvé byly to první předčasné volby, k nimž zemi přivedl pád druhé vlády Václava Klause na konci roku 1997. A za druhé: země poprvé zažila úplnou změnu politické garnitury. I když ne tak radikální, vlády se sice v červenci 1998 ujala jednobarevná vláda ČSSD v čele s premiérem Milošem Zemanem, klid u moci jí ovšem zajistila „opoziční smlouva“, díky níž zůstal zásadní i vliv ODS. Ta přitom počátkem roku 1998 byla ve velké defenzivě a její místo na pravé straně politického spektra chtěla zaujmout nově vzniklá Unie svobody v čele s bývalým významným politikem ODS Janem Rumlem.
A předpověď Jana Hartla se naplnila: Unie svobody nakonec skončila s necelými 9 procenty až na pátém místě za lidovci i komunisty. Volby suverénně vyhrála ČSSD s více než 32 procenty hlasů a dodnes nepřekonaným absolutním ziskem 1 928 660 hlasů. Ještě mnohem větší senzací ale bylo druhé místo odepisované ODS: 27,5 procenta jí nejen zachránilo budoucnost, ale pro Václava Klause výsledek znamenal i osobní satisfakci a poukázku na další dlouhou politickou dráhu.
Proč byla léta opoziční smlouvy dosud nejtěžší zkouškou české demokracie? Proč se ODS nepodařilo naplnit své předsevzetí „dát ČSSD šanci historicky se znemožnit“ a Václav Klaus v roce 2002 prohrál další volby i s Vladimírem Špidlou? A jakou vládu si ve stejném roce přál jmenovat Václav Havel?
Poslechněte si další epizodu podcastu Dobrovský & Šídlo.
Vznik dalších dílů podcastu můžete podpořit buď finančním darem na stránkách Magazínu Paměti národa, kam do zprávy pro příjemce napište PODCAST, nebo si můžete koupit naši knihu, triko nebo blok Můžu to doříct…? v e-shopu Paměti národa.