V diskusních panelech na Konzervativním kempu jste vedle sebe mohli vidět pozoruhodné osobnosti, které by si ještě před pár lety vedle sebe nejspíš nesedly: od zástupců SPD přes lidi z hnutí ANO či členy komunistické koalice Stačilo až po senátory zvolené za strany dnešní vládní koalice. A nepřijeli, aby spolu příliš polemizovali, ale aby naopak hledali cestu, jak změnit Česko.
„Je pozoruhodné, že jejich pocit ohrožení tradičního světa a jeho hodnot přichází ve chvíli, kdy má Česko v čele vlády konzervativního premiéra a možná nejkonzervativnější složení sněmovny za posledních 20 let,“ říká Jindřich Šídlo. „Tahle země je obecně dost konzervativní, což se projevuje nejen v tom, že tu narozdíl třeba od katolického Španělska stále nemáme manželství stejnopohlavních párů, ale taky třeba tím, jak lpíme na koruně.“
Podle Jana Dobrovského je podstatou tohoto typu konzervatismu hledání společného protivníka:
„Pak je to Fialova vláda, kterou z nějakého důvodu považují za progresivistickou. A nakonec je spojuje boj proti cenzuře, což je obzvlášť pikantní, když jedním z hlavních představitelů tohoto směru je vydavatel Echa a Parlamentních listů,“ říká Dobrovský s narážkou na podnikatele Marka Španěla.
Jaký je tedy cíl nového českého konzervativního hnutí, které se zhlédlo v americké MAGA a jejím vůdci Donaldu Trumpovi? Proč dokážou být konzervativci tak selektivní ve své kritice, když mluví o ohrožení svobody slova? Poslechněte si další epizodu podcastu Dobrovský & Šídlo.
Vznik dalších dílů podcastu můžete podpořit buď finančním darem na stránkách Magazínu Paměti národa, kam do zprávy pro příjemce napište PODCAST, nebo si můžete koupit naši knihu, triko nebo blok Můžu to doříct…? v e-shopu Paměti národa.