Vajtauer se narodil roku 1892 v Táboře a už jako student propadl levicovým ideálům. Psal do radikálních časopisů jako Červen nebo Nový kult, a dokonce žil nějaký čas v Sovětském svazu, kde načerpal inspiraci pro svou knihu Revoluce a diktatura proletariátu. Ani hlad a bída Ruska ho neodradily od víry v komunismus.

V roce 1922 a 1923 pracoval šéfredaktor komunistického deníku Rudé právo, později emigroval do Spojených států, kde pracoval jako dělník a zároveň se věnoval agitaci mezi krajany. Byl ale vyhoštěn za podvratnou činnost. Po návratu do Československa opět vedl komunistický tisk, ale nakonec byl ze strany vyloučen.
Na přelomu třicátých a čtyřicátých let se jeho politický kompas otočil. Z bývalého marxisty se stal propagandistou nacistického režimu. V roce 1940 se účastnil „informačního zájezdu“ do nacisty okupované Francie a stal se hlasem tzv. nové Evropy.
Vrchol jeho kolaborace přišel roku 1942, kdy převzal vedení časopisu Přítomnost. Ten kdysi vedl demokratický novinář Ferdinand Peroutka, Vajtauer z něj ale udělal nástroj nacistické propagandy.
A pak přišel květen 1945. Emanuel Vajtauer náhle zmizel. Poslední zpráva od něj pochází z konce dubna. Dodnes není jasné, co se s ním stalo.
Podívejte se na nový díl seriálu Kruté století a podpořte Paměť národa.
Přidejte se do ⇒Klubu přátel Paměti národa a pomozte natáčet další příběhy.
Děkujeme, že spolu s námi uchováváte českou historickou zkušenost.