Kdo je největším nepřítelem starostů?
Náš poslední předvolební díl jsme ale natočili v Rumburku. O tom, co znamená jít do komunální politiky. A věřte, že být starostou v menším městě nebo v malé vesnici v Česku je oběť. Co znamená starat se o obec? Jan Dobrovský činnost starosty ve vztahu k jeho občanům zformuloval takto:
„Vlastně nechtějí skoro nic nového. Potřebují kanalizaci, ale překáží jim výkopy. Chtějí víc parkování, ale nechtějí stavět podzemní garáže. Nechtějí auta vůbec, ale sami potřebují jezdit. Chtějí cyklostezku, ale vadí jim, že na ní jsou i jiní. Rádi by byty, ale výstavba přivádí do obce „náplavy“. Náplavy se zase starají jen o sebe a o obec nemají zájem, protože tam vlastně nežijí, jenom přespávají. Chtěli by hospodu, ale mají tam špatné pivo.“
Apriorní podezírání je nemoc
Jindřich Šídlo tuto situaci potvrzuje:
„Starosta je člověk, který si nechá nadávat. Protože jeho na ulici potkáte na rozdíl od mnoha senátorů a poslanců. A má poměrně solidní příležitost, že se seznámí s okresním státním zástupcem, případně orgány činnými v trestním řízení, jimž se bude zodpovídat za to, že si dovolil prodat pozemek za cenu, která neodpovídá představě soudního znalce z města vzdáleného 400 kilometrů.“
Podporuje malé obce a jejich starosty stát? Nedá se na to odpovědět příliš pozitivně.
Existují samozřejmě dotace, ale než na ně dosáhnete, budete bojovat se směrnicemi a metodikami, jejichž četbou byste mohli strávit zbytek života, jak jsou rozsáhlé a úměrně tomu i „srozumitelné.“
Sudety se vylidňují, mladí odcházejí
Jedním z kardinálních problémů pohraničí nebo chcete-li Sudet je také jejich špatná dopravní infrastruktura a dostupnost. Česko je vysoce centralizovaná země a na pohraničí se projevuje fakt, že do mnoha míst se z Prahy nebo krajských měst nedá dojet za rozumnou dobu.
Žádná polistopadová vláda s tím nic zásadního neudělala. Má to své fatální důsledky. I u voleb. Ti, kteří odcházejí do měst za studiem, se obvykle nevracejí, protože pro ně doma není práce. Dalším problémem jsou vyloučené lokality, o kterých mluví Jan Dobrovský:
„Místo práce pro potřebné se v nich rozdávají dávky. Přitom pokud těm lidem dáte práci, můžete jim přinést jiné stereotypy a motivaci, kdežto dávky nakonec prohlubují nárokovost a demotivují.“
Co vůbec nutí lidi kandidovat do zastupitelstva? Proč máme tolik obcí, které pak často nemá kdo spravovat? Proč musí malá obec fungovat třeba i jako opatrovník lidí, o které by se měl starat stát? Proč tolik lidí nejde k volbám s argumentem „vždyť to dělají dobře, tak proč se obtěžovat jít volit?“
V publiku byli tentokrát i starosta Krásné Lípy Jan Kolář a senátor Zbyněk Linhart, i oni se s námi podělili o svou zkušenost s fungováním samosprávy.