Po měsících putování Evropou dorazila do centra Prahy netradiční výstava. Jmenuje se Vysídlená paměť a vypráví příběhy lidí, kteří museli opustit své domovy.

„Když žijete v uprchlickém táboře, kde lidi oddělují od sebe jen deky, nežijete jen svůj vlastní život, žijete i životy ostatních. Slyšíte tlumené vzdechy milenců. Pláč těch, co opustili domov a neví si rady. Cítíte bolest, protože lidé tam jsou nemocní,“ vypráví Andor Brakus. Na svět přišel v Itálii, jeho rodiče ovšem pocházeli z Rijeky (Fiume). Toto město na břehu Jadranu bylo v roce 1921 krátce autonomní, ale později ho anektovala Itálie a od roku 1943 okupovalo nacistické Německo. V květnu 1945 ho obsadili jugoslávští partyzáni.

Andor Brakus s rodiči v uprchlickém táboře v Itálii. Zdroj: Paměť národa / archiv pamětníka
Andor Brakus s rodiči v uprchlickém táboře v Itálii. Zdroj: Paměť národa / archiv pamětníka

Lidé, kteří se hlásili k italské národnosti a kultuře (takzvaní „Fiumani“) čelili po druhé světové válce ztrátě práv a majetku. Andorova mladičká matka se tehdy pokusila uprchnout, ale zadrželi ji. Za trest šla na nucené práce, dřela při stavbě železnice v Bosně a Hercegovině. Po návratu se vdala. Až roku 1952 mohli manželé vycestovat do Itálie a právě tam se během pobytu v uprchlickém táboře narodil Andor Brakus. Dnes žije v Turíně, ale Rijeku, která je součástí Chorvatska, pravidelně navštěvuje. 

Evropa v pohybu

S příběhem Andora Brakuse a jedenácti dalších pamětníků se nyní lze seznámit na výstavě Vysídlená paměť přímo v centru Prahy. Co mají tito lidé z různých koutů Evropy společného? Jejich životy zásadně poznamenala druhá světová válka i časy poválečné, kdy se překreslovaly hranice Evropy a miliony lidí (často nedobrovolně) opouštěly své domovy. Poláci z východu mířili do Slezska, které museli opustit německy mluvící obyvatelé. Do Sovětského svazu naopak z Polska přijížděli příslušníci tamní ukrajinské menšiny. Z českého pohraničí v rámci poválečné odplaty vysídlili sudetské Němce, kteří leckdy komplikovaně hledali domov ve válkou zničeném Německu. Nucené přesídlení se týkalo i slovenských Maďarů… 

Ukrajinský přesídlenec Petro Hamik - Dzyndra na závodech během vojny v sovětské armádě. Zdroj: Paměť národa / archiv pamětníka
Ukrajinský přesídlenec Petro Hamik - Dzyndra na závodech během vojny v sovětské armádě. Zdroj: Paměť národa / archiv pamětníka

Právě takové příběhy přináší výstava Vysídlená paměť. Od ledna jí mohli zhlédnout lidé v Bratislavě, Záhřebu, Drážďanech i Vratislavi. Vernisáž pražské výstavy se koná ve středu 27. dubna v 17 hodin na Alšově nábřeží v sousedství Rudolfína. K vidění pak zde bude do 12. května.

Museli opustit své domovy. Symbolicky se vracejí na kolech našeho návěsu

Návštěvníky upoutá neobvyklý formát výstavy – jejím „nosičem“ se totiž stal návěs kamionu. Proč má expozice právě takovou podobu, vysvětluje kurátor a autor expozice  Jan Blažek: „Výstava vypovídá o nedobrovolných cestách, proto se hodí, že je sama cestovní. Pamětníci, kteří museli své domovy opustit se nyní symbolicky do míst svého dětství vracejí na kolech našeho návěsu, naší putovní výstavy.“

Návštěvníci expozice Vysídlená Paměť v Záhřebu
Návštěvníci expozice Vysídlená Paměť v Záhřebu

A co je vlastně na oné korbě kamionu k vidění? „Funguje to tak, že návštěvník vystoupí na výstavní ochoz, po straně dveří si na panelu přečte příběh pamětníka a vizualizaci jeho cesty na schématu mapy. Poté může nahlédnout do kukátka a tím i do soukromí pamětníka, Zobrazí se mu videoprojekce s vybranými citáty pamětníka, které diváka seznámí s tím, co pamětníci prožili, jak se s tím vyrovnávali a co chtějí sdělit mladším generacím,“ dodává Jan Blažek.

Začínám se znovu učit česky

Jedním z dvanáctky prezentovaných příběhů vypráví i ostravský rodák Franz Gruss. Jako dítě prožil divoký odsun Němců, aby se po několikadenní pěší anabázi ocitl  v poválečném Polsku v jeho nových hranicích. Tam rok pracoval v zemědělství a po roce byl vysídlen do sovětské okupační zóny Německa. Ta se po čase stala Německou demokratickou republikou. Franz ale pod vládou komunistů žít nechtěl a po letech dobrodružně utekl na Západ.

Franz Gruss na snímku z roku 1941. Zdroj: Paměť národa / archiv pamětníka
Franz Gruss na snímku z roku 1941. Zdroj: Paměť národa / archiv pamětníka

„Každý se má v prvé řadě zabývat tím, co špatného se dělo ve jménu jeho vlastního národa,“ říká s odkazem na to, že jeho útrapám předcházely hrůzy druhé světové války a holocaustu. Jeho pestrý příběh má smířlivé vyznění. „Začínám se znovu učit česky,“ říká v devadesáti letech pěknou češtinou. „Bo já vím, že jsme v Evropě, že jsme sousedi. A znám mnoho sympatických Čechů.“

Výstavu Vysídlená paměť vytvořilo Post Bellum ve spolupráci s organizacemi Documenta – Záhřeb, Gendenkstätte Bautzner Straße – Drážďany, Ośrodek Pamięć i Przyszłość – Vratislav a Post Bellum SK – Bratislava. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií prostřednictvím programu Evropa pro občany – Europe for Citizens.