Pravda o Gulagu. 50 let od vydání bestselleru o sovětském represivním systému
28. prosince 1973 se obdivovaný Sovětský svaz pro mnoho lidí proměnil v říši zla. V Paříži totiž začalo vycházet Solženicynovo Souostroví Gulag. Román dosáhl milionových prodejů, jako samizdat se šířil i na Východě. „SSSR – náš vzor“ definitivně ztratilo platnost…
Země koncentráků před soudem: francouzští komunisté vs. Kravčenko a Rousset
Na přelomu čtyřicátých a padesátých let proběhly v Paříži za velké publicity i zájmu západní veřejnosti dva soudní procesy, v nichž se před veřejnou institucí poprvé projednával komunistický teror a nelidské podmínky Gulagu.
Ledoborec lágrové literatury. Alexandr Isajevič Solženicyn
Znal poválečné lágry, prý byly lehčí než ty ve 30. letech. Svým dílem pak odhalil vinu sovětského režimu za miliony mrtvých v táborech GULAGu. Býval nezlomným optimistou, ale z „nejznámějšího mukla planety“ se stal prorok hřímající na Východ i na Západ.
Varlam Šalamov ukázal hrůzy stalinismu, ale s exilem byl na kordy
Jeho Kolymské povídky jsou očitým svědectvím o nelidské podstatě stalinských táborů i svébytným uměleckým dílem. Autor doufal především v jejich domácí, sovětské vydání. Dočkal se však jen vydání exilových, která nerespektovala jeho autorský záměr.
Varlam Šalamov ukázal hrůzy stalinismu, ale s exilem byl na kordy (Ukázka)
Jeho Kolymské povídky jsou očitým svědectvím o nelidské podstatě stalinských táborů i svébytným uměleckým dílem. Autor doufal především v jejich domácí, sovětské vydání. Dočkal se však jen vydání exilových, která nerespektovala jeho autorský záměr.
Hledali sovětský ráj. „Vy jste špioni!“ uslyšeli hned za hranicemi
Štěpánovi Antonijovi a Vasilině Mesárové bylo sedmnáct let, když se na začátku druhé světové války rozhodli utéct přes hranice do Sovětského svazu. Hnala je nenávist k maďarským okupantům a víra v komunistický ráj, kde není bídy. Ocitli se v pekle – v gulagu.
Kniha, která zachránila Francii před komunismem
Arthur Koestler objasnil Západu jednu ze záhad 20. století: proč se sovětští bolševici ve 30. letech náhle doznávali k absurdním zločinům? Ve Francii se jeho Tma o polednách stala bestsellerem. I díky ní se země nevydala cestou československého Vítězného února.
Pravda ve službách lži. Jak nacisté zneužívali pravdivá svědectví ze SSSR?
Jak zacházet s pravdou, jestliže vědomě slouží zlu? I to je odkaz osudu a díla českého publicisty Josefa Kličky, který dlouhá léta strávil v Sovětském svazu a za protektorátu psal pravdivé články o sovětské realitě pro nacistickou propagandu.
Francouzský literát hledal v SSSR ideál, našel tam podlézavost a otroctví
Sovětská vláda nechala vytisknout 300 000 pohlednic s jeho portrétem. V Moskvě ho přivítali s pompou hodnou světově proslulé literární celebrity. Přesto se francouzský prozaik André Gide z pohledu komunistů záhy proměnil ve zrádného nepřítele a Hitlerova advokáta.
Moskva-hranice. Kde začíná moc podřízených a podřadných? Kde neevropská džungle?
Román Jiřího Weila Moskva-hranice z roku 1937 ukázal jako jeden z prvních u nás stalinské čistky, perzekuce i existenční bídu, které panovaly v Sovětském svazu třicátých let. „Co jste udělali z člověka?“ ptal se v recenzi na knihu literární vědec Václav Černý.
Tábory smrti v SSSR, Praha 1933. Autor první zprávy o lágrech byl pak vyhoštěn
Čtyřicet let před Solženicynem vydal bývalý čekista N. I. Kiselev knihu předjímající slavné Souostroví Gulag. Zprávu o lágrech na Soloveckých ostrovech v roce 1938 nechal vydat i K. H. Frank. Je tak dokumentem třídní a rasové nenávisti obou totalit 20. století.
Z ráje sovětské svobody (zápisky čekisty)
Pod tímto titulem vyšla v Československu už v roce 1932 jedinečná kniha o
sovětské státní bezpečnosti, ta se do roku 1922 jmenovala Čeka, poté GPU.
Strukturu, metody a cíle této represivní policejní organizace odhalil na Západ
přeběhlý vysoký důstojník GPU.
Zemřel Vasil Timkovič. Jeho vzpomínky na gulag, Buzuluk i Duklu tu zůstávají
Vasil Timkovič by se v březnu dožil stovky. Při našem posledním setkání už zuřila válka na východě. Komentoval ji jednoznačně: „Ukrajinci bojují za svoji svobodu, za svoji vlast, jako my jsme bojovali! Vzkažte jim, ať se rvou do poslední chvíle! Musí vyhrát!"
Měl to být velký hrdinský příběh
Adam Hradilek v rozhovoru popisuje, jak při pátrání po osudech válečného veterána a vězně Gulagu Michala Krecula poodhalil temný případ z dob partyzánských bojů na Slovensku.
Tajemní kovbojové v Praze. Příběh Sigmunda Hladíka a jeho rodičů
Před válkou předváděli v Praze a dalších evropských městech zábavná čísla z Divokého západu. Příběh Sute a Václava, kteří si říkali Two Harwards, ožívá díky nálezu alba a svědectví jejich syna zaznamenaném ve sbírce Paměť národa.
Chtěli jsme oddělat Karla Vaše. Vzpomínky přátel na Pravomila Raichla
Před sto lety se narodil Pravomil Raichl – hrdina východní fronty a vězeň komunismu. Dožil se 81 let, zemřel v den, kdy chtěl zastřelit komunistického prokurátora Karla Vaše.
Jan Plovajko směl bojovat za vlast až po třech letech v gulagu
Po záboru Podkarpatské Rusi Maďarskem se rozhodl pro útěk do Sovětského svazu. Doufal, že tam vznikne československá legie jako za první světové války. Po překročení hranice ho však zadrželi Sověti a poslali do gulagu.
Hledali ráj na zemi a čekal je gulag. I to patřilo k východní frontě
Štěpánovi Antonijovi a Vasilině Mesárové bylo sedmnáct let, když se rozhodli prchnout do Sovětského svazu před maďarskými okupanty. Věřili sovětské propagandě, že je čeká komunistický ráj, kde není bídy. Ocitli se v pekle – v gulagu.
Prohlášení k věznění ruského historika Jurije Dmitrijeva
Podporujeme vězněného historika Jurije Dmitrijeva a navrhujeme tohoto politického vězně na Nobelovu cenu za mír.
Kdo v gulagu propadne pesimismu, zahyne. Příběh Levka Dohoviče
Čtrnáctiletý Leonid „Levko“ Dohovič se nechtěl smířit se sovětizací Podkarpatské Rusi a za šíření protisovětských letáků putoval na deset let do gulagu. Trest ho nezlomil, z lágru kopal tunel.