V červnu 1953 Češi kvůli měnové reformě přišli o své úspory i o krásné mince a bankovky. Svobodná Evropa zareagovala: v noci z 13. na 14. července 1953 Československo zasypala kopiemi nové korunové bankovky nadepsanými „Hladová koruna – dar Sovětského svazu“.

„Je to důkaz vládní bezradnosti a bankrotu pětiletky, památka na to, oč Vás vláda okradla,“ mohli pod nadpisem číst všichni, kteří „hladovou korunu“ našli. Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa jich na československé území v balonech poslala z bavorského městečka Tirschenreuth celkem devět milionů.

Líc bankovky „hladová koruna“, kterých od 13. do 18. července 1953 rozhlasová stanice Svobodná Evropa poslala na československé území v balonech bylo na devět milionů. Zdroj: Archiv bezpečnostních složek ČR
Líc bankovky „hladová koruna“, kterých od 13. do 18. července 1953 rozhlasová stanice Svobodná Evropa poslala na československé území v balonech bylo na devět milionů. Zdroj: Archiv bezpečnostních složek ČR

Státní bezpečnost zadržela pouze 774 715 kusů „bankovek“, ale i tak Rudé právo v článku z 18. července 1953 tvrdilo, že „balonková akce“ imperialistů se u lidu setkala s ostrým odsouzením. Občané ho prý vyjadřovali tak, že nalezené „hladové koruny“ přinášeli na služebny Sboru národní bezpečnosti (SNB) a na národní výbory.

„Kluci se za ně snažili v obchodě něco koupit,“ vzpomínal pro Paměť národa Miroslav Vít z Frýdlantu v Čechách, pamatoval si i chvíli, kdy frýdlantské náměstí pokryly staré bankovky. „Lidé se je neobtěžovali ‚vyměnit‘ za nové, protože by dostali jen zlomek jejich původní hodnoty…“ dodal na vysvětlenou.

BANKOVKY Z LONDÝNA VYSTŘÍDALY BANKOVKY Z MOSKVY

„Hladová koruna“ Svobodné Evropy parodovala novou korunovou bankovku nevalné kvality, kterou nechali českoslovenští představitelé vytisknout v Sovětském svazu. Nebylo to jen z důvodu přísného utajení přípravy měnové reformy, ale i kvůli tomu, že pražská tiskárna by za krátkou dobu nezvládla vytisknout požadované množství.

Líbí se vám tento text? Předplaťte si Magazín a dočtěte si ho!