„Mýlil jsem se, říká Jan Dobrovský. Předpokládal jsem, že Ukrajina tu agresi neustojí. Že bude ponížena a obsazena ruskou armádou. A proto jsem říkal, že ta válka se nebude vyvíjet genocidně, protože Rusové budou chtít zavést neosovětský systém. Který bude vyžadovat to, co my známe z dob Sovětského svazu. To znamená naprostou poslušnost, ve které se lidem takzvaně takzvaně povede dobře. Ale Ukrajinci se začali bránit."
Jindřich Šídlo doplňuje: „Tu válku definovala jedna věta: Nepotřebuji odlet, potřebuji zbraně.“ Po roce můžeme říct, že i my jsme jako společnost obstáli.
„To, že jsme zvládli skoro půl milionu uprchlíků, byl malý zázrak. Nestalo se nic, co by hrozilo velkou krizí. Češi neuvěřitelně pomáhali, nasbírali miliardy korun. A dávali najevo, že ukrajinská statečnost je něco, čeho si váží, a co by chtěli demonstrovat sami. Ukrajinci nám dávají naději, že zlo je možné přeprat,“ říká Jan Dobrovský.
Bylo však několik faktorů, které nám v tom úsilí pomohly. Jindřich Šídlo podotýká:
„Měli jsme novou vládu, nové lidi na ministerstvu zahraničí i vnitra, kteří nezaváhali a přesně věděli, kde stojí. Začali se vracet "veteráni radaru". Výsledek tlaku veřejného mínění nakonec způsobil, že ani Andrej Babiš nešel orbánovskou cestou.“
Za rok jsme se neuvěřitelně posunuli a máme být na co hrdí. Zároveň je dobré vědět, že vlivem ruské války na Ukrajině se přerozděluje světová moc. Jak na to reagují jednotlivé evropské země? Co bude s Ruskem, až prohraje? Jak jeho prohra může vypadat? Jaké jsou kritické varianty zhrouceného státu v případě Ruska? Čeká nás nová železná opona vyztužená technologickou převahou? Proč bude naším největším nepřítelem do budoucna Čína, a jak se na to už teď připravit?
To vše se dozvíte při poslechu dalšího dílu podcastu Paměti národa Dobrovský & Šídlo. Jeho sponzorem je společnost A – Stav Bohemia a Koncept Lanna. Děkujeme!