Osudy skryté za Stolpersteiny odkrývá nový Průvodce po židovských Budějovicích
Na nich je jen jméno a data. Jan Ciglbauer ve své nové knize příběhy z mosazných destiček ovšem rozvíjí. Další část věnuje místům spojeným s historií budějovických Židů. A konečně se věnuje jedinečnému časopisu Klepy, který tajně vydávala židovská mládež.
Vyrůstala u pěstounů a netušila, že je Židovka. Vlastní matku poznala v Terezíně
Po prázdninách roku 1943 měla jít šestiletá Eva do školy, místo toho ji nacisté odtrhli od náhradní rodiny. Přes židovský sirotčinec na pražském Hagiboru pak putovala do Terezína. Před deportací do Osvětimi ji tam zachránilo setkání s biologickou matkou.
Před 80 lety byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi
27. ledna 1945 vstoupili vojáci Rudé armády do největšího nacistického vyhlazovacího tábora a byli šokováni. O existenci tábora se dozvěděli jen pár dní předtím, než k Osvětimi dorazili. Tak otřesné obrazy lidského utrpení ale nečekali.
Nejen nacističtí zločinci se ukrývali v Argentině. Útočiště tam nacházeli i Židé
Židovský stavitel pražského obchodního domu Teta Karel Steuer odjel do Latinské Ameriky včas, aby se zachránil před holocaustem. Jeho synovec Petr Polacek emigrovat nestihl. Přežil Terezín a za příbuznými do Buenos Aires odešel, když se k moci dostali komunisté.
Na „lodi sebevrahů“ prchali před nacisty. Z Prahy až na ostrov Mauricius... (Ukázka)
Během plavby posádka lodi zradila, námořníci hodili palivo do moře a utekli; pak lidé na palubě prožili epidemii tyfu, viděli výbuch zaoceánského parníku, který je měl zachránit. Anina Korati utíkala před holocaustem a její anabáze připomíná dobrodružný román.
„Mordovali je Češi.“ Vzpomínky Romů na tzv. cikánský tábor v Letech
V neděli 12. května 2024 se pro veřejnost otevře památník romského holocaustu na místě koncentráku v Letech u Písku. Uzavírají se tak tři desítky let debat o povaze místa, které bývalo i vepřínem. Máme už odvahu znát i nepříjemnou minulost?
Století příběhů: Ta saze jsem já… Červenec 1944, rodinný tábor terezínských Židů
Co víme o rodinném táboře v Osvětimi-Březince? Na to díky výpovědím pamětníků odpovídají Adam Drda a Mikuláš Kroupa, autoři třídílné série z nového rozhlasového cyklu „Století příběhů – speciál Paměti národa a Českého rozhlasu Plus“.
80 let od největší vraždy Židů. 3792 životů... Premiéra podcastu a dokumentu
Zavraždění mužů, žen a dětí v Osvětimi v noci z 8. na 9. března 1944 bylo největší masovou vraždou československých občanů. Přesto není tragická kapitola českých dějin příliš známá. Letos si připomínáme 80 let od této události.
Michelská synagoga a malá Věra. Stovky tór přečkaly nacismus. A zde i komunismus
V nevelké synagoze v pražské Michli po válce hnily po dlouhé roky svitky tór, které nacisté zabavili ve stovkách českých modliteben. Zde vyrůstala Věra Šnáblová. Poznáte ji jako jednu z Wintonových „vnuček“ ve filmu Jeden život, který má dnes premiéru?
Budoucí „Profesor“ byl v Osvětimi rád za slupky z odpadu. Přežít chtěli všichni
Zítra uplyne sto let od chvíle, kdy se v pražské židovské rodině Ohrensteinových narodil syn Pavel. Jako osmnáctiletý skončil v Terezíně, prošel peklem Osvětimi. Po válce přijal jméno Oliva a stal se profesorem dějin starověku.
Dvacet minut mezi životem a smrtí. Vítejte na palubě lodi Patria! Jde ke dnu...
Během několika krátkých měsíců se z pražských gymnazistů stali vyhladovělí, špinaví uprchlíci. Po katastrofě lodi Patria jim zbylo jen to, co právě měli na sobě. Přečtěte si ukázku z románu Barbory Šťastné Hotel Atlantic.
Zemřel Vladimír Munk. „Dělal jsem vědu, abych nemyslel na holocaust“
Během války zahynulo přes třicet jeho příbuzných. „Po válce jsem si říkal: buď to pro mě končí taky, anebo budu něco pořádného dělat, abych na ‚to‘ nemusel myslet.“ A dělal vědu. Podívejte se na trailer k dokumentu o Munkovi, který v červnu vyhrál cenu Emmy Awards.
Utekla z vězení v Užhorodu i z tábora Nováky. „Nevěděla jsem, kam mám jít.“
„Rodiče nás naštěstí vychovali jako chlapce, a proto jsme to nějak přežili, ačkoli ne všichni.“ Ani emigrace do Maďarska neuchránila Dalmu Špitzerovou od transportu. To však nebylo vše, čím si během druhé světové války musela projít.
Za nacismu patřil k nejhledanějším Romům na Zlínsku, nikdy ho neobjevili
Památníky holocaustu v Hodoníně u Kunštátu a Letech u Písku připomínají tragické osudy Romů a Sintů za druhé světové války. Karel Holomek se pobytu v koncentračním táboře se štěstím vyhnul.
Myslel si, že tak to chodí: až vyroste, taky půjde do koncentračního tábora
Dnes víme, že trauma holokaustu se přenáší na další generace nejen skrz úzkostnou výchovu, ale i fyzicky. Kniha Na vině je Osvětim přináší rozhovory s dětmi těch, kteří přežili. Čtení z knihy doprovodila přednáška psychoterapeutky, jež je sama z „druhé generace“.
Poslední dárek vzácného Felixe Kolmera
Na české ambasádě v Berlíně proběhla vzpomínka na Felixe Kolmera, přeživšího Osvětimi a člověka, který se v devadesátých letech neúnavně zasazoval o přiznání odškodného obětem nacismu.
„Od zítřka budou všichni Židé nosit odznaky.“ Deník dvanáctileté Věrky Kohnové
Patnáctého ledna 1942 nalistovala plzeňská dívka Věrka Kohnová poslední stránku svého deníku a úhledným písmem se loučila. „Nezažila jsem sice ten půl roku mnoho hezké, ale jak ráda bych tak zůstala.“ Zápisník válku přežil. Věrka zahynula v polském ghettu Izbica.
„Jsi typ poníženého Žida. Moje děti narozené v Izraeli ale vyrostou jako hrdé.“
„Nechci, aby ani trošičku nasály tvou mentalitu,“ slyšela od příbuzných. Helena Kleinová se narodila tři roky po válce, ale na celé její dospívání i po odchodu do Izraele vrhlo temný stín trauma holocaustu. Marně se snažila být jako všichni ostatní.
Na „lodi sebevrahů“ prchali před nacisty. Z Prahy až na ostrov Mauricius...
Během plavby posádka lodi zradila, námořníci hodili palivo do moře a utekli; pak lidé na palubě prožili epidemii tyfu, viděli výbuch zaoceánského parníku, který je měl zachránit. Anina Korati utíkala před holocaustem a její anabáze připomíná dobrodružný román.
Chlapec za plotem ghetta. Žida Grišu zachránila rodina volyňských Čechů
V polovině 90. let přijel do Karlových Varů izraelský občan Cvi Goldgammer. Kromě léčebných procedur měl pro cestu do Čech ještě jeden důvod – věděl, že válečné roky přežil na Volyni jen díky pomoci české rodiny Tomíčkových.