Kruté století: Masakr ve středočeských Zákolanech
V dnešním díle seriálu Kruté století vás seznámíme s okolnostmi masakru českých civilistů v Zákolanech nedaleko Kladna v květnu 1945.
Kruté století: Útoky hloubkových stíhačů
Kdo byli hloubkoví stíhači nebo také hloubkaři? Či též kotláři… O tom si budeme povídat v dnešním díle seriálu Kruté století, které pro vás natáčíme s Pamětí národa.
Osobní zpověď: Láska rodičů a kořeny bolesti lidí v nemilosrdné době
Mí rodiče se potkali na tanečních zábavách ve Východním Prusku. Abychom pochopili, jak se jejich osudy spojily, musíme se vrátit zpět – do válečných let, let útěků, ztrát a těžkého mlčení, kterým tehdy lidé odpovídali na bolest.
Osobní zpověď: Láska rodičů a kořeny bolesti lidí v nemilosrdné době
Moji rodiče se potkali na tanečních zábavách ve Východním Prusku. Abychom pochopili, jak se jejich osudy spojily, musíme se vrátit zpět – do válečných let, let útěků, ztrát a těžkého mlčení, kterým tehdy lidé odpovídali na bolest.
Veterán z Ukrajiny, který údajně osvobozoval Prahu. A člen sovětské kontrarozvědky SMERŠ
„Válka je zločin, který nelze ospravedlnit vítězstvím,“ napsal Albert Camus. Tato slova vystihují Borise Fjodoroviče Semjonova, 96letého veterána druhé světové války, který v březnu 2022 přijel jako uprchlík z Ukrajiny do Prahy, města, které měl kdysi osvobozovat.
Fotoalbum: Dědečka za války nasadili na nucené práce v Berlíně
Michael Plátek se narodil 10. září 1966 do rodiny vazačů knih. Jeho dědeček za války zažil v hlavním německém městě bombardování, ale vyvázl bez zranění. Po osvobození investoval do rodinné dílny, kterou nakonec musel odevzdat státu.
Osudy skryté za Stolpersteiny odkrývá nový Průvodce po židovských Budějovicích
Na nich je jen jméno a data. Jan Ciglbauer ve své nové knize příběhy z mosazných destiček ovšem rozvíjí. Další část věnuje místům spojeným s historií budějovických Židů. A konečně se věnuje jedinečnému časopisu Klepy, který tajně vydávala židovská mládež.
Před 80 lety 1944 bomby Spojenců poprvé zasáhly plzeňskou Škodovku
Čtyři dny před Štědrým dnem roku 1944 se americkým pilotům podařilo to, o co se jejich britští kolegové z RAF marně pokoušeli tři roky – zasáhli výrobní areál Škodových závodů v Plzni.
Před lágrem ho nezachránil ani řád za chrabrost. Příběh veterána Karla Brhela
Karel Brhel si za 2. světové války mnohokrát sáhl na dno sil a opakovaně byl ve smrtelném nebezpečí. Mnohem více než za války ale trpěl jako vězeň komunistického režimu.
Poslední přistání bombardéru Boeing B-17G číslo 004 a zbytečná vražda
80 let uplyne od nouzového přistání bombardéru Boeing B-17G, které doprovázelo zabití dvou Američanů příslušníkem gestapa. Událost připomene 13. října 2024 v Napajedlech vzpomínková akce s výstavou a krátkým filmem z produkce Paměti národa.
Nemohli bojovat. Čechoslováky zatkli Sověti, kteří napadli Polsko
Ráno 18. září 1939 čekalo československé vojáky ve východním Polsku nepříjemné překvapení. Rudá armáda, která napadla Polsko, je poslala do internace. Na území okupovaném SSSR nebyli vítáni kvůli sovětsko-německému paktu o neútočení.
Nemohli bojovat. Čechoslováky zatkli Sověti, kteří napadli Polsko (Ukázka)
Ráno 18. září 1939 čekalo československé vojáky ve východním Polsku nepříjemné překvapení. Rudá armáda, která napadla Polsko, je poslala do internace. Na území okupovaném SSSR nebyli vítáni kvůli sovětsko-německému paktu o neútočení.
Druhá světová válka vypukla útokem Německa na polský poloostrov Westerplatte
Před 85 lety Německo zaútočilo na polský poloostrov Westerplatte u Gdaňsku a Velká Británie s Francií reagovaly vyhlášením války Německu. Poláci však zůstali v boji osamoceni, po jejich boku bojovali jen čeští vojáci. Připomínáme si začátek 2. světové války.
Před 80 lety vypuklo Varšavské povstání: Poláci sami proti Němcům i Sovětům
Prvního srpna 1944 v 17 hodin povstalci po celé Varšavě zaútočili na německé objekty. Poláci chtěli hlavní město osvobodit sami, aby zabránili poválečnému převzetí moci Sověty. Až do pádu komunismu se hrdinství povstalců proto nesmělo v Polsku veřejně připomínat.
Venku je peklo. V roce 1944 nad Zálužím u Litvínova a Pardubicemi hoří nebe
Hitlera je třeba odříznout od benzínu! Před 80 lety se také naše území stalo cílem spojeneckých náletů na strategické průmyslové podniky Třetí říše. Vojenská kampaň byla úspěšná a také díky ní německé tanky nemohly zabránit Rudé armádě v postupu na Berlín.
Venku je peklo. V roce 1944 nad Zálužím u Litvínova a Pardubicemi hoří nebe (Ukázka)
Hitlera je třeba odříznout od benzínu! Před 80 lety se také naše území stalo cílem spojeneckých náletů na strategické průmyslové podniky Třetí říše. Vojenská kampaň byla úspěšná a také díky ní německé tanky nemohly zabránit Rudé armádě v postupu na Berlín.
Invaze nanečisto aneb Velké dojmy z malé invaze přes tichý rybník
Svým zápisem voják Československé armády ve Velké Británii Bohuš Štefan rekapituloval dojmy z vojenského cvičení. Do deníku si zaznamenal své zážitky z nácviku na vylodění. Jsou věrným předobrazem skutečné události, která proběhla před 80 lety.
…a nikdo se ho neptal: dítě v uniformě SS. U nás pak „portrétoval“ Gottwalda
Válka končila, porážka nacismu byla nevyhnutelná. SS přesto nabíralo děti, pak je posílali na smrt. Patnáctiletý Helmut Meewes tehdy byl mezi nimi. V českých táborech a na nucených pracích poté strávil tři roky. Proč se mu to stalo? Jak se s osudem vyrovnával?
Riskovali a matka zaplatila životem. Zmizela z vlaku s transportem...
Rodiče příbramské učitelky Hany Vondráškové ukrývali parašutisty. Po prozrazení výsadku zmizeli v koncentračních táborech, ona pak vyrůstala u příbuzných. Tatínek se z lágru vrátil s tuberkulózou, maminku už nikdy neviděla.
Zoufalá plavba ve člunu, už snad jen sebevražda... Přežil a zachránil 500 lidí
V roce 1940 narazil říční parník Pentcho s pěti sty cestujícími na skalnaté útesy ve Středozemním moři. Mezi přeživšími byl i gen. Josef Hercz, chirurg a primář z pražské Bulovky, který se se čtyřmi dalšími mladíky vydal v záchranném člunu pro pomoc.